Čelnici sedmerih zemalja južne Europe sastaju se u petak na Malti kako bi se dogovorili o više tema, tjedan dana prije važnog sastanka u Bruxellesu na čijem će dnevnom redu biti imenovanje na glavne dužnosti u EU-u.
Na summitu Med7 čelnika Malte, Italije, Francuske, Cipra, Grčke, Španjolske i Portugala tražit će se i zajedničko stajalište o klimatskim promjenama i o ilegalnim migrantima, koji u velikom broju dolaze u Europu preko Sredozemnog mora.
Prije plenarne sjednice i radne večere na kojoj se treba donijeti zajednička izjava, planiraju se bilateralni susreti, premda je malo vjerojatno da će oni iznjedriti dogovor u vezi s novim vodstvom bruxelleske komisije.
Mnogi se zakulisni pregovori o glavnim dužnostima u EU-u vode prije summita 20. i 21. lipnja u Bruxellesu pošto su stranke centra, desnog i lijevog, osvojile većinu u Europskom parlamentu.
Najveći izazov je naravno izbor nasljednika predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera.
Manfred Weber, kandidat desne grupacije EPP-a koja ima najviše mjesta u Europskom parlamentu, ima potporu njemačke kancelarke Angele Merkel, ali mu za to mjesto nedostaje nužno iskustvo.
Njegovoj se kandidaturi protivi Emmanuel Macron koji će na tom summitu tražiti saveznike.
Zemlje Med7 će usto pokušati postići konsenzus o Europi koja će do 2050. “biti neutralna po ispuštanju ugljikova dioksida”, o načinu borbe s onečišćenjem Sredozemnog mora plastikom i, dakako, o gorućem migrantskom pitanju.
Malta i Italija koje su najbliže Sjevernoj Africi, ocijenile su uoči summita da su potrebni dodatni napori kako bi se zaustavio odlazak migranata iz njihovih zemalja, pa i putem jačanja libijske obalne straže.