U Sloveniji ove godine samo 40 izbjeglica dobilo azil, sve veći broj uhićenih krijumčara ljudima

foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Od 5.300 migranata i izjeglica, koliko ih je u prvoj polovici ove godine u Sloveniji otkrila i privela policija, status međunarodne zaštite zatražilo je njih 1802, ali je azil dobilo samo njih 40, prema podacima ministarstva unutarnjih poslova koje je u srijedu prenijela Slovenska televizija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenska vlada koju vodi premijer Marjan Šarec ove je godine zaoštrila politiku prema ilegalnim migrantima te najavila podizanje 40-ak novih kilometara žičane ograde prema Hrvatskoj s ciljem odvraćanja migranata.

Prema službenim podacima ilegalni ulasci ove su godine, među ostalim i zbog povoljnijih vremenskih prilika u odnosu na lani, znatno povećani, pa se u skladu s tim povećava zaštita najkritičnijih dijelova granice, osobito na ruti prema Italiji, u čemu od početka tjedna sudjeluju i pripadnici vojske.

>Nakon razgovora sa Salvinijem, Slovenija šalje 35 vojnika, dronove i oklopna vozila na granicu s Hrvatskom zbog povećanih migracija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Slovenija zbog migranata na granicu s Hrvatskom stavlja još 40 km panel-ograda?

Lani je tijekom cijele godine status migranata u Sloveniji zatražilo 2875 ljudi, ali je odobren samo za njih 102.

Zaoštrava se i kaznena politika prema organizatorima ilegalnih prijelaza koji bivaju uhvaćeni, među kojima je, prema podacima ministarstva unutarnjih poslova, najviše stranaca, pa je u zatvorima pod sumnjom ili optužbama za nezakonit prijelaz granice i ulazak u državu njih 323, što je skoro četvrtina ukupnog broja zatvorske populacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima je daleko najviše državljana Srbije i BiH, a slijede oni s hrvatskom, pakistanskom, rumunjskom, makedonskom, albanskom i talijanskom putovnicom.

Broj slovenskih državljana koji se bave ilegalnim prijelazima nije poznat, a prema navodima policije oni su u odnosu na strance u manjini.

Za nezakonito krijumčarenje stranaca preko granice slovenski kazneni zakon predviđa zatvorsku kaznu do najviše 8 godina zatvora i novčanu kaznu, a takva djela tretira kao ilegalnu trgovinu ljudima koju izvode kriminalne skupine zbog profita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.