U Varšavi osnovano učilište za studente iz zemalja Inicijative Triju mora, predavač i dr. sc. Bartulica

Foto: Facebook/GA (Fotomontaža: Narod.hr)

Institut Ordo Iuris pokreće u Varšavi sveučilište Collegium Intermarium, visoko učilište koje za cilj ima intelektualnu i profesionalnu formaciju studenata iz zemalja Inicijative Triju mora i suradnju njihovih akademskih krugova, u duhu klasičnog obrazovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa poduzetnog instituta koji je sve aktivniji i dinamičniji u Poljskoj izazvala je veliku pozornost u toj državi. Riječ je o prilično ambicioznom projektu kojega Tymoteusz Zych, potpredsjednik Upravnog odbora Ordo Iurisa i rektor novoga učilišta, opisuje kao „odgovor na krizu visokog obrazovanja“ u državama zapadne demokracije.

„Događa se odbacivanje onih ciljeva zbog kojih je i nastala institucija sveučilišta. Govorim o potrazi za istinom i slobodnoj, racionalnoj debati utemeljenoj na zdravome razumu“, rekao mi je Zych u razgovoru za tjednik Sieci.

„Nažalost, ta je ideja u većini država, pa tako i u Poljskoj zanemarena. Ono s čim imamo posla jest potpuni relativizam, osjećaj gubitka smisla procesa učenja i znanstvenog istraživanja“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rektor novoga učilišta kaže kako je većina sveučilišta postala tek institucije za indoktrinaciju, umjesto prostora slobodne rasprave i kako upravo to žele promijeniti.

„Klasično sveučilište temeljilo se na ideji da svaka znanstvena aktivnost mora uključivati prezentaciju argumenata ‘za’ i ‘protiv’. Čak i ako se netko nije slagalo s argumentima, znao je da istinska akademska rasprava mora sadržavati i njihovo predstavljanje. Tako je sveučilište izgledalo nekada i tako treba izgledati danas“, rekao nam je Zych.

Sveučilište je, za sada, usmjereno na pravne znanosti. Osim magistarskog petogodišnjeg studija prava na poljskom i engleskom jeziku, te dvogodišnjeg LL. M. studija International Human Rights Law na engleskom jeziku (koji je prije svega usmjeren na studente iz zemalja Međumorja), Collegium Intermarium nudi i nekoliko zanimljivih postdiplomskih studija (za sada samo na poljskom jeziku) poput Obiteljska politika u lokalnim jedinicama samouprave ili Klasična Europa: Politika, umjetnost, rasprava. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako Zych kaže, u budućnosti će se sveučilište širiti, a sada razmišljaju o studijima pedagogije i arhitekture, gdje vide ozbiljne rupe u visokom školstvu Europe, nastale upravo zbog uništavanja klasičnoga obrazovanja.

Naglasak na države Međumorja poseban je zaštitni znak Collegium Intermariuma. Kako kaže njegov rektor, sveučilište će intenzivno raditi na suradnji akademskih krugova tih zemalja. Profesorski je kadar je također tako koncipiran da uključuje, među ostalim, akademike iz tih država. Na Collegium Intermarium predavat će i naš politički filozof i saborski zastupnik Stjepan Bartulica.

„Države Srednje Europe imaju snažne kulturne specifičnosti koje nas spajaju. Prije svega, sličnu povijest, a potom i u kulturu u kojoj se stavlja naglasak na zdravorazumsko promišljanje ukorijenjeno u iskustvu i tradiciji. Međutim, donekle nas povezuje i osjećaj kompleksa pred Zapadom. I to je ono s čime želimo prekinuti“, rekao mi je Zych.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao komparativne prednosti Sveučilišta rektor navodi i obrazovnu metodu u kojoj svaki student dobiva mentora, profesora, koji ga vodi kroz studij. Osim toga, naknade za studiranje rektor CI ocjenjuje kao „više nego razumne“. Ideja je da Sveučilište u budućnosti bude potpuno koncipirano na sustavu stipendija i besplatnog školovanja, što nadaju ostvariti uz pomoć donacija.

Rektor napominje kako Sveučilište svoj program drži ukorijenjenim u vrijednostima europske civilizacije utemeljenima na kršćanstvu i klasicizmu, ali je otvoreno za sve koji cijene prostor slobodne akademske diskusije i znanost oslobođenu ideoloških dogmi.

Iz, naše, hrvatske perspektive, zasigurno je riječ o akademskom projektu koji može biti zanimljiv našim studentima, ali i znanstvenicima koji žele graditi svoju karijeru na jasnom srednjoeuropskom kulturnom identitetu koji, sve je očitije, ima puno toga za ponuditi svijetu u kojemu živimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.