U subotu, 18. lipnja, u Beču je održan Hod za Isusa (‘Marš za Isusa’) na kojem se okupilo oko 15 tisuća sudionika.
Na ovogodišnjem Hodu za Isusa sudjelovali su brojni austrijski glazbenici, austrijski kardinal, nadbiskup Beča i predsjednik Austrijske biskupske konferencije Christoph Schönborn, te Sebastian Kurz, austrijski ministar vanjskih poslova.
Bečki nadbiskup kardinal Christoph Schönborn istaknuo je važnost kršćanske solidarnosti međusobno, kao i sa svim kršćanima koji su u svijetu progonjeni i pate. Također je upozorio da se pri tome ne smije zatvarati oči pred patnjama nekršćana, podsjetivši da u Iraku stradavaju i pate i mnogi muslimani. U svojim molitvama ne smijemo nikoga zaboraviti, rekao je kardinal, podsjetivši da Kristovo milosrđe i suosjećanje ne poznaje državne, vjerske, dobne i druge granice – ono je bezgranično. Bečki kardinal podsjetio je i na oboljele od AIDS-a, od kojih je neke i sam upoznao za svoga posjeta Zambiji, navodi IKA. “Kada govorimo o milosrđu, ne smijemo zaboraviti niti te žrtve”, rekao je kardinal.
Posebno je istaknuo ekumensku dimenziju “Hoda za Isusa”, upozorivši okupljene da što su bliži svome središtu – Isusu – to su bliži jedni drugima. Posvjedočivši važnu ulogu kršćana u društvu, kardinal Schönborn istaknuo je da je ključno pitanje: Ima li ljudi koji žive po Deset zapovijedi?
“Hod za Isusa” počeo je u podne hodom središtem Beča a zaključen je na Trgu Helden molitvenim, glazbenim i umjetničkim programom u večernjim satima. Osim kardinala Schönborna sudjelovao je, kako je izvijestio Kathpress, i austrijski ministar vanjskih poslova Sebastijan Kurz koji je kršćanskim Crkvama zahvalio za njihove prinose austrijskome društvu te posebno na njihovome radu za migrante. Također je istaknuo da Austrija i Europa ne smiju zaboraviti da je oko sto milijuna kršćana u svijetu progonjeno.
Riječ je o skupu koji je dio projekta “Svjetski marš za Isusa”.
Krajem osamdesetih godina unutar austrijske Crkve intenzivno se radilo na jačanju zajedništva, ekumene i nadcrkvenih društvenih velikih događanja.
Diljem Austrije 1987. počeli su se organizirati prvi marševi za Isusa uz veliko zanimanje medija i javnosti. U prosjeku je sudjelovalo više od 5000 kršćana iz raznih vjerskih zajednica.
Iz godine u godinu raste broj sudionika. Bečkim je ulicama 2014. hodalo za Isusa 12.000 kršćana iz cijele Austrije, a 2016. godine okupilo se oko 15.000.
Dio ugođaja s ovogodišnjeg Hoda po bečkim ulicama možete pogledati u videu:
Homoseksualna povorka istoga dana
Istoga dana u Beču održavao se i homoseksualni skup, ali i prosvjed protiv “Dugine povorke”.
Pošto su organizatori Hoda za Isusa već prije “rezervirali” Ring i Heldenplatz, parada je skoro propala. “Ali smo se u miru dogovorili”, rekao je pastor Kissling, dodavši “uz obostrano uvažavanje”. “Dugina povorka” odvijala se na Ringu nakon Hoda za Isusa. Hod za Isusa “nije ipak priredba protiv nečega nego za vjeru”, naglasio je Kissling za pro-medienmagazin.de prije održavanja oba skupa.
Savezni kancelar Christian Kern (SPÖ) u subotu je kao prvi šef Vlade nastupio na “Duginoj povorci”, na kojoj se prema podatcima organizatora okupilo oko 130.000 sudionika.
Kako su izgledale obje povorke možete vidjeti na fotografija s Instagrama: