(VIDEO) Pogledajte snimku napada na njemačkog zastupnika i tumačenje nekih medija: Sliči li ovo vama na pljačku?

snimka zaslona

Njemačka policija objavila je video nadzorne kamere koja je snimila napad na zastupnika stranke Afd, Franka Magnitza. Policija iz Bremena nudi 3.000 eura svjedocima koji mogu dati informacije o počiniteljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, 66-godišnji Magnitz je doživio teške ozljede glave te završio u bolnici, a šokantne snimke njegove ozljede su obišle svijet. Stranka AfD je napad nazvala “kukavičkim” i zatražila od policije i državnog odvjetništva da otkriju počinitelje i izvedu ih pred sud te dan kad je napadnut nazvali “crnim danom za demokraciju u Njemačkoj”.

“Sam pao, sam se ubio”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No sramotniji od načina je način na koji je o tome izvijestio “Guardian”, ljevičarsko glasilo blisko britanskim tajnim službama, a što je prenio naš “Jutarnji list” pod naslovom “OBRAT U SLUČAJU PREMLAĆIVANJA NJEMAČKOG DESNIČARSKOG POLITIČARA – Policija pregledala nadzorne kamere i zaključila kako je zastupnik AfD-a lagao“. Ovdje se išlo s taktikom, “Ako su snimke pretučenog već iscurile u javnost i ako to već ne možemo pomesti pod tepih, idemo onda sve skupa marginalizirati, relativizirati, i izmanipulirati vijest, onako kako inače radimo kad se pojavi nešto što nasilnike s ljevice prikazuje kao ono što stvarno jesu”.

Novinari Guardiana su vidjeli snimku prije nego je objavljena i napisali kako je zastupnik “lagao” da je napadnut palicom, jer se sa snimke, rekli su, jasno vidi da nije. Istina, no sa snimke se isto tako vidi da je zastupnik napadnut s leđa, tako da nije mogao vidjeti točno čime mu je razbijena glava, ali se isto tako jasno vidi da je napadnut nečim – vjerojatno bokserom, ne samo zato što rana na glavi nije mogla nastati kao posljedica pada, što se insinuira u članku – osim u slučaju pada s petog kata glavom na pajser.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usto, na snimci se jasno vidi da napadač koji je zastupniku  ono što je držao u ruci – bio to bokser ili neki sličan alat za razbijanje glava – dodaje drugom od napadača dok bježe. Novinari koji su vidjeli tu snimku su to morali vidjeti, ali su namjerno prešutjeli – samo su napisali kako “nije bilo nikakve palice”.

Lažne vijesti unatoč snimci 

Dapače, Jutarnji prenosi pisanje Guardiana kako se “policija odmah dala u pregled nadzornih kamera i u srijedu objavila kako su Magnitza napala trojica muškaraca, ali da nije napadnut nikakvim oružjem. Njegove su ozljede posljedica pada na tlo.” Snimka je gore pa – prosudite sami. A još drskija laž je izrečena u podnaslovu: “Neočekivani obrat u slučaju pretučenog njemačkog političara: policija u Bremenu objavila je kako nije pretučen nego je samo gurnut i bačen na pod.”

Oni su također zgroženi time što je Afd u priopćenju naveo kako je se radilo o politički motiviranom napadu, pa tako Željko Trkanjec u Jutarnjem prenosi pisanje Guardiana po kojem je “policija promijenila karakterizaciju napada iz pokušaja ubojstva u nanošenje teških tjelesnih ozljeda, a sve je manje vjerojatnosti da je riječ o napadu iza kojeg bi stajali politički motivi što je AfD razglasio na sva zvona”, te kako je “Magnitz u srijedu na svoju odgovornost napustio bolnicu i potvrdio kako je vjerojatno riječ o pokušaju pljačke.” A tijekom vikenda je pak javljeno kako je policija je utvrdila da je napad politički motiviran. Uostalom, svaki novinar koji je pregledao video pa napisao kako je moguće da se radilo o pokušaju pljačke je ili vrlo zlonamjeran ili patološki lažljivac: Napadači su udarili Magnitza i produžili trkom niti ne zastajući, kamoli da bi provjerili što ima u džepovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto tako ti mediji problematiziraju to što su iz AfD-a rekli kako su dvojica građevinara, koji se vide na snimci, svojom pojavom spasili Magnitza od daljnjeg iživljavanja napadača, dok su oni zapravo došli nakon što su napadači otišli, vidjeli čovjeka u krvi na tlu i pozvali hitnu pomoć. Zašto je to medijima problematično nije jasno, jer Magnitz nije mogao vidjeti jesu li napadači još tu, a građevinari su došli praktički odmah.

Smije li se AfD napadati?

Dakle, po pisanju “Fake news” medija, kako ih Trump posve ispravno karakterizira, ispada da nije problem što je jedan zastupnik izabran od naroda napadnut, iz očito političkih motiva, i što mu je razbijena glava tako da je skoro poginuo, nego što je “lagao” o tom čime mu je razbijena. Pritom je čista laž da mu je glava razbijena u padu, što je razvidno iz snimke koju je autor teksta vidio pa svjesno slagao, a Afd je odmah u priopćenju naveo kako i nije “bitno koje je oružje bilo u pitanju, ali Magnitz je napadnut nekom vrstom palice”. Isto tako, evidentna je sirova laž onih koji Magnitza i AfD optužuju za laganje da se radilo o pokušaju pljačke.  Vijest skoro da je glasila “Zastupnik AfD-a se napio i nespretno pao, razbio glavu, pa optužio antifu”. Ili, “Zastupnik AfD-a izmislio pokušaj napada”. I to, koje li drskosti, kad postoji jasan dokaz napada i snimke koje jasno pokazuju da je napad mogao biti smrtonosan!

AfD je nezadovoljan time da mainstream mediji praktički podržavaju otvoren lov na njihove članove, te potiču antifu i slične nasilnike da se fizički obračunavaju s njihovim zastupnicima, dok istovremeno govore o toleranciji. Usto, njemačke političke elite na to reagiraju ili mlako ili nikako. Tako je već na samom početku ove godine, 3. siječnja, ispred stranačkog ureda u Döbelnu aktivirana eksplozivna naprava, zbog čega pojedinci u AfD smatraju kako se „kopa grob“ njemačkoj demokraciji i uvodi „diktatura sistemskih stranaka“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.