Gotovo nezapaženo (naravno namjerno) prolaze vijesti da su se ovaj vikend socijalni protesti i nemiri iz Francuske poznati pod imenom Žuti prsluci “prelili” na Belgiju i Nizozemsku. Vrlo šturo izvješćivanje hrvatskih medija o velikim demonstracijama i socijalnim nemirima koje već danima potresa Francusku je pomalo postala konstanta, a vijesti o nemirima iz Belgije i Nizozemske u Hrvatskoj gotovo da i nije bilo!
Tisuće prosvjednika inspiriranih francuskim pokretom “Žutih prsluka” izašli su ovaj vikend na ulice Bruxellesa , zaustavljali automobile i blokirali ceste dok su pozivali čelnike Belgije i premijera Charlesa Michela da podnesu ostavke. Kao razlog su navodili poskupljenja u Belgiji, od hrane i benzina, do visokih poreza, te niskih plaća i mirovina, piše Deutsche Welle.
“Neshvatljivo nasilje prema policiji”
“Michel, podnesi ostavku!” vikali su prosvjednici. Premijer Michel je središnji suradnik francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, izrazio je žaljenje, ali je poručio: “Novac ne pada s neba”.
Ono što je započelo kao miroljubivo – s prosvjednicima u fluorescentnim prslucima koji se okupljaju na ulicama Bruxellesa – preraslo je tijekom dana u nasilne sukobe između demonstranata i policije. Policija je upotrijebila vodene topove i suzavce kako bi prosvjednici prestali bacati kamenje prema uredu premijera. Policija je priopćila kako je uhićeno oko 60 osoba.
Belgijski ministar unutarnjih poslova Jan Jambon opisao je ono što se događalo kao “neshvatljivo nasilje prema policiji koja svakodnevno nastoji zaštititi građane i društvo“. Međutim, ogorčenje građana koje se iz Francuske “prelilo” na Belgiju, i svakako gnjev nije usmjeren protiv policije već protiv političkih elita ovih zemalja, kao i EU.
Prosvjedi i u Nizozemskoj
Nisu se samo prosvjedi iz Francuske „prelili“ u Belgiju, već i u Nizozemsku. Žuti prsluci su u Haagu prosvjedovali su protiv sve viših cijena i povećanja siromaštva, te su organizirali prosvjede kako bi pokazali društvu da današnja radnička klasa ima problema s plaćanjem računa. Danas ne postoji nikakva politička stranka koja bi štitila običnog radnika, tvrde oni, a osobito ne socijaldemokratske stranke koje se uglavnom bave salonskim raspravama i pitanjima verbalnog delikta ili „ugroženih manjina“ raznih vrsta.
Prosvjedi u Parizu i diljem Francuske dogodili su se iznenada, jer se francuski čovjek očito još uvijek nije pomirio s trenutnim stanjem u svojoj državi, kao i vladavinom Emmanuela Macrona kojeg su mainstream mediji prikazali kao spasitelja Francuske, a postao je veliko razočarenje.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=T-gh2qQxFL8
Rekordno niski rating Macrona, prosvjede podržava 80% Francuza!
Danas je Macron na najnižem rejtingu, a prosvjede u Francuskoj podržava nevjerojatnih 80% ispitanih Francuza!
(VIDEO, FOTO) U masovnom prosvjedu u Francuskoj protiv Macrona 2 poginulih i 500 ozlijeđenih
Međutim, cijene goriva su samo bile kap koja je prelila čašu strpljenja nezadovoljnog stanovništva Francuske. Prosvjedi su prvobitno počeli zbog najavljenog povećanja poreza na gorivo, a kasnije su prerasli u opće nezadovoljstvo građana i osudu državne politike Macrona. Na listi zahtjeva nezadovoljnih građana tako su se našla i ostala pitanja koja ih muče, poput velikog pada kupovne moći i općeg osiromašenja građana.
Još veći porezi za osiromašenu srednju klasu
Osim toga, Emanuel Macron prosvjednicima se i direktno obratio, najavivši kako ne odustaje od energetske tranzicije zemlje posredstvom jednakomjernog poreznog opterećenja svih kućanstava, te poreznog rasterećenja bogatijih. Za uvijek socijalnu Francusku to je bilo previše. A sve to dok Žuti prsluci, tj. stotine tisuća prosvjednika i građana Francuske, već danas nemaju sredstava za osiguranje gole egzistencije, a kamo li za izolaciju svojih domova, eko sustav za grijanje, zamjenu starih s novim eko automobilima, a najmanje za plaćanje dodatnih eko kazni-taksi (npr. na gorivo) kako bi se osigurala sredstva za energetsku tranziciju zemlje tj. prijelaz s fosilne na obnovljivu energiju, što im sve nameće Macron i francuska vlast.
Trump o Macronovoj borbi protiv nacionalizma: “Nema nacionalističkije zemlje od Francuske”
Žuti prsluci tvrde kako su već trideset godina predmet pauperizacije – osiromašenja, dok Macron i dalje inzistira na klimatskom zatopljenju i “spašavanju svijeta” kojim, eto, trebaju upravljati i sve to trebaju plaćati prosječni Francuzi (i potencijalno prosječni građani EU).
Protiv elitizma
Scene na aveniji Champs Elysees, kao i Bruxellesu i Hagu, ukazuju na nekakvo novo buđenje, a ako jest autentično kako se čini, to bi mogao biti znak buđenja Europe protiv političkog elitizma!
Je li na djelu opći pokret protiv politike elitizma i borba za pravedniji život Francuza i Europljana?
Tekst se nastavlja ispod oglasa