Višnja Starešina: Hrvatska kao vojna krajina nove ‘renesansne’ Europe

Starešina
Foto: Narod.hr

Prvi galski pijetao Emmanuel Macron zakukurikao je građanima Europe svoju viziju nove Europe, zazvavši ni manje ni više nego – renesansu Europe. Zasad je to učinio tek preko pisma, svojevrsnog manifesta prije europskih izbora u svibnju, objavljenog u medijima u svim državama članicama EU-a, piše Višnja Starešina za Slobodnu Dalmaciju u kolumni koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neskrivena mu je želja da ubuduće svoj zov građanima Europe na europskim izborima može uputiti kao njihov zajednički naddržavni kandidat, za kojeg će moći glasovati na cijelom teritoriju EU-a. No zasad svojim sljedbenicima samo piše, tražeći da se odupru pogubnom populizmu i nacionalizmu i podijele njegovu viziju europske budućnosti.

A ta je vizija prilično smrzla čak i pobornike federalizacije i snažnijih EU institucija pa je odmah dobila nezgodne atribute – od utopije, preko pokušaja proširenja Francuske na cijelu Europu, do noćne more. No dakle, kako to vidi novu europsku renesansu ambiciozni francuski predsjednik i najveći europski borac protiv populizma, a koji je vlast osvojio upravo na krilima populističkog pokreta En marche, samo s globalističkim neoliberalnim predznakom?

AKK kontra Macrona, osim…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vidi je iznad svega kao osnivanje novih naddržavnih institucija, poput europske agencije za zaštitu demokracije, jačanje schengenskih načela, zajedničke granične policije i zajedničkog ureda za azilante, kao područje na kojem bi vrijedila zajednička minimalna europska plaća…

AKK u Njemačkoj upravo pokušava izići iz cipela “djevojčice” velike Mutti Merkel, distancirati se od njezine willkommen politike prema migrantima i političke korektnosti, koja je već odvratila od CDU-a dio njegovih tradicionalnih birača, okrenuvši ih desnijim opcijama. I dok se AKK trudi na unutarnjoj sceni uoči europskih izbora biti duhovita, gotovo satirična, rugajući se samonametnutoj političkoj korektnosti, Macron u svome manifestu predlaže stvaranje europske agencije za zaštitu demokracije, koja unaprijed asocira na naddržavno nadzorno tijelo političke korektnosti.

Dok AKK nastoji uvjeriti svoje birače da Nijemci neće biti ti koji će pretežito financirati renesansnu novu europsku federaciju, Macron nudi najnižu europsku plaću za sve. Zna se na čiji račun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No ima nešto u čemu se Macron i AKK slažu, a to je Europa jačih institucija, kao i Europa s jačim schengenskim režimom koja će svoj, iznad svega schengenski prostor štititi zajedničkom graničnom policijom i rješavati pitanja azilanata već na schengenskim granicama. Razlikovne nijanse postoje: Macron bi osnovao naddržavni europski ured za migrante, dok bi AKK jačala schengensku granicu, podupirala nacionalne policije zajedničkim europskim snagama i na toj granici rješavala pitanje azilanata.

A to će se njemačkim biračima zasigurno svidjeti više od politike otvorenih vrata odlazeće kancelarke Angele Merkel. Ali kada viziju AKK gledate iz pozicije Hrvatske, koja na zapadnim i sjevernim granicama ima schengensku Europu ograđenu žicom (Slovenija, Mađarska), a na istočnima tzv. balkansku migrantsku rutu, perspektivno sve aktivniju, a uz to danas i nužno inficiranu poraženim borcima ISIL-a, onda je hrvatska perspektiva sigurnosno iznimno neugodna i opasna.

Vrlo pojednostavljeno, u takvoj perspektivi i u toj “renesansi” Europe, Hrvatskoj je namijenjena uloga azilantskog hot-spota, nove vojne krajine, s Frontexom kao europskom inačicom nekadašnjeg UNPROFOR-a. Uz to, države EU-a koje jačaju suverenističku viziju EU-a kao zajednice država, poput Orbanove Mađarske i Salvinijeve Italije, također jačaju i svoje povijesne velikodržavne ambicije, pa i prema Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelu kolumnu pročitajte na portalu Slobodne Dalmacije.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.