Von der Leyen najavljuje: ‘Trebamo se pripremiti za potpuni prekid isporuke ruskog plina’

afere
Foto: fah

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je u srijedu da Europska unija treba napraviti planove za hitne slučajeve kako bi se pripremila za potpuni prekid isporuke ruskog plina nakon rata u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU je već uveo sankcije Rusiji, uključujući i neke opskrbe energijom, i odustaje od isporuka koje kontrolira Kremlj. Ali Ursula von der Leyen govori da blok mora biti spreman na buduće poremećaje koji dolaze iz Moskve, prenosi Time.

“Također se sada moramo pripremiti za daljnje poremećaje opskrbe plinom, pa čak i potpuno prekidanje opskrbe ruskim plinom”, rekla je von der Leyen zakonodavnom tijelu EU-a u Strasbourgu u Francuskoj.

Kazala je da je desetak članica već pogođeno redukcijama ili potpunim prekidima opskrbe plinom dok se politički sukob s Moskvom oko invazije na Ukrajinu intenzivira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očito je: Putin nastavlja koristiti energiju kao oružje. Zbog toga Komisija radi na europskom planu za hitne slučajeve”, rekla je predsjednica Komisije.

“Moramo osigurati da u slučaju potpunog prekida plin teče prema mjestu gdje je najpotrebniji. Moramo osigurati europsku solidarnost.”

Zemlje članice pristale su zabraniti 90 % ruske nafte do kraja godine

Zemlje Europske unije već su se prošlog mjeseca složile da se sva skladišta prirodnog plina  trebaju napuniti do najmanje 80 % kapaciteta za sljedeću zimu kako bi se izbjegle nestašice tijekom hladne sezone. Nova uredba također kaže da će podzemna skladišta plina na tlu EU-a morati biti ispunjena do 90 % kapaciteta prije zime 2023./24.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rat u Ukrajini potaknuo je EU da preispita svoju energetsku politiku i prekine veze s ruskim fosilnim gorivima. Zemlje članice pristale su zabraniti 90 % ruske nafte do kraja godine uz zabranu uvoza ruskog ugljena koja će započeti u kolovozu.

EU nije uključio plin — gorivo koje se koristi za pogon tvornica i proizvodnju električne energije — u svoje sankcije iz straha da će ozbiljno naštetiti europskom gospodarstvu. Prije rata u Ukrajini oslanjao se na Rusiju za 25 % svoje nafte i 40 % prirodnog plina.

Kako bi smanjila korištenje ruske energije, Europska komisija diversificirala je dobavljače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naši napori već čine veliku razliku”, rekla je von der Leyen.

> Energetski stručnjak o ruskom plinu i Hrvatskoj; prijeti li nam nestašica?

“Od ožujka, globalni izvoz LNG-a u Europu porastao je za 75 % u usporedbi s 2021. Izvoz LNG-a iz SAD-a u Europu gotovo se utrostručio.”

U međuvremenu, prosječni mjesečni uvoz plina iz ruskih plinovoda smanjuje se za 33 % u usporedbi s prošlom godinom, rekla je von der Leyen pozivajući na brz prijelaz na obnovljive izvore energije.

– Neki kažu da bi trebalo usporiti zelenu tranziciju jer to može ugroziti temeljnu sigurnost. Istina je suprotna, ako ne radimo ništa osim što se natječemo oko ograničenih rezervi fosilnih goriva, cijene će eksplodirati i puniti Putinovu ratnu riznicu, rekla je von der Leyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.