Naručili količine cjepiva za koja najosnovnija matematika govori da se neće potrošiti. Čak i da je cjepivo bilo dobro (a bilo je loše), ne bi se mogle potrošiti naručene količine. Jednostavno se naručilo previše. Da neki komercijalist u nekoj trgovini naruči 5 puta više keksa nego mu treba i za koje zna da ne mogu prodati u roku trajanja – šef bi ga najurio s posla. Ovdje s javnim novcem možeš raditi što hoćeš. Male npr. ugostitelje kažnjavaju zbog par eurocenti viška u blagajni, a ovdje su u pitanju ogromni iznosi. Bugarski predsjednik se je malo izlanuo pa znamo da je za najpopularnije cjepivo cijena bila 20 eura po dozi. Treba dodati još troškove distribucije i čuvanja (nisu mali jer se čuva na jako niskoj temperaturi). Ali, uzmimo okruglo 20 eura po dozi. Tako da kada sve zbrojimo, nismo profućkali nekoliko desetaka milijuna eura nego dosta više.