Vjerojatno svi znamo, ali nije naodmet ponoviti. Faktograf, kao i srodni projekti u svijetu, postoje radi pritiska na ideološke protivnike, a u svrhu podrške kojekakvim rastakateljskim društvenim procesima. No pojedinci koji na takvim mjestima rade po mom mišljenju nemaju kapacitet za provoditi nekakav osmišljeni plan, nego se jednostavno lože na priliku da pred drugima paradiraju svoje “pravovjerje”. To su uglavnom umišljeni mediokriteti koji takvim aktivnostima imitiraju ono što oni smatraju pameću u nadi da će biti primijećeni, pohvaljeni i potapšani po glavi.
Dakle jedna razina je pozadinska, gdje po svoj prilici stvarno postoje planovi i pokušaji njihovog provođenja, a druga je ona neposredna gdje nebitni pješaci na terenu obavljaju posao za one prve, nesvjesno, pokretani dunning-krugerovim efektom. Ti pješaci su oni koji potpisuju članke na faktografu, imbexu itd. Na njih se svakodnevno ljutimo, ali oni su pojedinačno gledano nevažni i lako zamjenjivi, s obzirom da je svako zapadno društvo puno ljudi IQ-a između 90 i 110 sa završenim društvenim fakultetom.