U rujnu je vrijednost neizvršenih obveza za plaćanje poslovnih subjekata blago porasla, za 95,2 milijuna kuna u odnosu na kolovoz, zadržavši se na razini od 30,3 milijarde kuna. To je prvi rast na mjesečnoj razini u posljednjih pet mjeseci, a naslanja se na trend pada koji je posljednjih mjeseci gubio oštrinu, priopćeno je iz Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Stoga iako je ovaj rujanski rast blag, ipak upućuje na to kako je rješavanje problema nelikvidnosti instrumentom predstečajnih nagodbi upitno. Naime, sve je vidljivije da temeljno uporište smanjenja vrijednosti neizvršenih obveza predstečajnim nagodbama gubi zamah te postaje jasno da nije dovoljno (ili nije dovoljno efikasno ili nema dovoljno dobru infrastrukturu za provedbu) za saniranje ovog kompleksnog problema. Tako je od 1. listopada do 24. listopada 2014. godine ukupna vrijednost prijavljenih obveza u procesu predstečajne nagodbe iznosila 65,1 milijardu kuna, od čega je za samo 39,9 posto vrijednosti sklopljena nagodba odnosno za samo 21,4 posto od ukupnog broja prijavljenih predmeta.
Ujedno je za 60 posto prijavljenih predmeta (4,400) s vrijednošću prijavljenih obveza od 17,4 milijardi kuna ili 26,7 posto od ukupne vrijednosti svih prijavljenih predmeta, rješenje odbačeno (niti je prihvaćen plan niti je sklopljena nagodba).
Od implementacije Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi u listopadu 2012. godine, dakle u razdoblju od gotovo dvije godine, ukupna je vrijednost neizvršenih osnova pala za samo 31 posto, zadržavši se na (pre)visokoj razini od 46 posto vrijednosti novca u optjecaju.
Uz preslab utjecaj instrumenta predstečajnih nagodbi na poboljšanje sustava međusobnog plaćanja, novi subjekti ulaze u blokade: u rujnu je blokiranih poslovnih subjekata do 30 dana bilo 2.847, što je 52 posto više nego prethodnog mjeseca te najviše u posljednjih pet mjeseci. Stoga je i ukupni broj blokiranih subjekata porastao (za njih 404 do razine od 53,4 tisuće), što je prvi pomak u tom smjeru nakon osam mjeseci pada, smatraju iz HGK.
“Blago povećanje obveza za plaćanje u rujnu ne znači zaustavljanje trenda njihova pada iz prethodnih mjeseci te upućuje na to kako je rješavanje problema nelikvidnosti postalo upitno u slučaju kada se rješava samo instrumentom predstečajnih nagodbi. Naime u prethodne je gotovo dvije godine ukupna vrijednost neizvršenih osnova pala za samo 31 posto te se zadržava na visokoj razini od 46 posto vrijednosti novca u optjecaju”, prokomentirao je spomenuto direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimir Savić .