HGK: statistički trend pada broja nezaposlenih sve je usporeniji i ne daje naznake početka oporavka tržišta rada

Foto: fah

“Sa završetkom sezonskog ciklusa zapošljavanja povezanog s glavnom turističkom sezonom, počinje jačati priljev na Hrvatski zavod za zapošljavanje koji će trajati sve do proljeća sljedeće godine (veljače ili ožujka). Tako je, sasvim uobičajeno, rujan i ove godine prvi mjesec u kojem se bilježi rast broja nezaposlenih (za 2 711 osoba, na 259 459 osoba) nakon šest mjeseci pada temeljenog na zapošljavanju u turizmu i djelatnostima povezanima s njime. Međutim, iako je trend ciklički i očekivan, treba primijetiti snažniji priljev nezaposlenih u ovogodišnjem rujnu u odnosu na prošlogodišnji (čak četiri puta više), a kako se nastavlja na umjerenije apsolutno smanjenje nezaposlenosti u prethodnih pet mjeseci, može se konstatirati usporavanje povoljnog trenda u odnosu na prošlu godinu”, istaknuli su iz Hrvatske gospodarske komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, u šest mjeseci tijekom kojih sezonski pada broj nezaposlenih (ožujak-kolovoz), ove godine je odljev s burze bio niži za 23 % (ili za 21,5 tisuća osoba) u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Tako je razlika u broju nezaposlenih u rujnu u odnosu na onu iz ožujka, daleko nepovoljnija nego prošle godine: broj nezaposlenih je u ovogodišnjem rujnu u odnosu na ovogodišnji ožujak bio niži za 59,7 tisuća, a usporedba istih mjeseci prošle godine pokazuje razliku od 86,3 tisuće.

U međugodišnjoj usporedbi i dalje se provlači pozitivna naznaka statističkog trenda pada (-10,7 %) koji je oslonjen na bazne razine, značajnim dijelom snižene pod utjecajem ostalih razloga pored zapošljavanja. Naime, kako su se odredbe Izmjena Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti počele u potpunosti primjenjivati sredinom prošle godine, tako je i ritam smanjenja nezaposlenosti postao izraženiji te se počeo formirati trend međugodišnjeg pada. Takav je temelj odredio i kretanje međugodišnjih stopa u ovoj godini: one su bile najviše u sredini godine, da bi se sada gotovo izjednačile s dinamikom iz prošle godine.

Smanjenje dinamike pada koju očekujemo i nadalje sprečava zaključak o početku oporavka tržišta rada, osobito u kontekstu činjenice da će nam trebati izvjesno vrijeme samo da „uhvatimo“ razine iz 2008. godine (broj je nezaposlenih i dalje značajno viši – za 37,2 tisuće osoba ili za 16,8 %).
Očekujemo da će nezaposlenost u preostalim mjesecima rasti za oko 2 % mjesečno čime bi godina mogla biti zaključena na razini prosječne nezaposlenosti od oko 280 tisuća nezaposlenih, što će biti oko 14 % niže u odnosu na prošlu godinu te oko 20 % više nego 2008. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

hgk

„Iako je u rujnu broj nezaposlenih bio niži za 10,7% u odnosu na isti mjesec prošle godine, statistički trend pada broja nezaposlenih sve je usporeniji i ne daje naznake početka oporavka tržišta rada. Naime, Hrvatska se nalazi među tri najlošije rangirane zemlje EU gledajući brojne pokazatelje tržišta rada: stopu nezaposlenosti, stopu dugotrajne i vrlo dugotrajne nezaposlenosti, stopu nezaposlenosti mladih, stopu zaposlenosti, stopu aktivnosti stanovništva, ali i prosječno trajanje duljine radnog vijeka zaposlenih“, istaknuo je Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.