HGK: U siječnju bi po prvi puta u povijesti broj zaposlenih mogao pasti ispod 1,3 milijuna

Zagreb, 23.06.2014 - U svibnju je u Hrvatskoj stopa registrirane nezaposlenosti pala s 21,1 na 19,6 posto, najnižu razinu od rujna prošle godine, pokazuju danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku. Arhivska fotografija od 17.08.2012. prikazuje ljude kako gledaju popis slobodnih radnih mjesta ispred zgrade HZZ-a u Zagrebu. foto FaH/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ ds

“U skladu sa sezonskim kretanjima izvan turističke sezone, u siječnju je stopa registrirane nezaposlenosti nastavila rasti do razine od 20,3%. Mjesečni je rast od 0,7 postotnih bodova bio malo blaži nego prošle godine (0,8 pb), što je bio slučaj i svih prethodnih mjeseci (prosječni je rast stope od rujna do siječnja iznosio 0,6 postotnih bodova odnosno 0,2 postotna boda manje nego tijekom istog razdoblja prethodne godine). Ublažavanje rasta stope nezaposlenosti dijelom je posljedica umjerenijeg rasta broja nezaposlenih osoba vezan uz doseg dna gospodarskog ciklusa u prošloj godini, a dijelom promjenama pri samom administriranju statusa nezaposlenih osoba zbog čega je odjava (svojevoljna ili prisilna) s evidencije snažnija nego ranije”, pojasnili su iz Hrvatske gospodarske komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“No kako se zbog toga odljev nezaposlenih ne prelijeva u zaposlenost, istodobna je posljedica i smanjenje kontingenta aktivnog stanovništva (koje je trenutno manje za oko 70 tisuća osoba obzirom na prošlu godinu). Pored ovih trenutnih administrativnih faktora, jedan od dugoročnih uzroka smanjenja aktivnog stanovništva je i visok broj dugotrajno nezaposlenih osoba u sustavu (trenutno oko 46% ukupno nezaposlenih) odnosno problem koji ustrajno opterećuje tržište rada, a ocrtava strukturnu neusklađenost ponude i potražnje za radom (dugotrajno nezaposleni gube smisao u traženju posla te izlaze iz aktivnog stanovništva)”, ustvrdili su rekavši kako Upravo aktivnost (odnos radne snage i radno sposobnog stanovništva) te odnos broja umirovljenika i zaposlenih ostaje osnovni strukturni problem hrvatskog tržišta rada koji bi, s daljnjom odgodom rješavanja, mogao ugroziti i stabilnost mirovinskog sustava.

“Trenutno je omjer umirovljenika i zaposlenih na rekordno niskoj razini od tek 1,07, što znači da na 100 umirovljenika radi tek 107 osoba (za usporedbu, početkom 2008. godine isti je omjer iznosio 1,34). Istodobno je broj umirovljenika i nezaposlenih veći od broja zaposlenih i to za oko 18%. Ujedno se, prema već objavljenim podacima broja nezaposlenih i stope nezaposlenosti za siječanj, ugrubo može izračunati i broj zaposlenih u siječnju, koji bi trebao pasti prvi puta u povijesti ispod 1,3 milijuna”, upozorili su iz HGK te dodali: “Uz ovakve strukturne probleme, ne možemo niti u ovoj godini (pa čak niti srednjoročno) očekivati ključne kvalitativne promjene na hrvatskom tržištu rada. U veljači očekujemo još rast registrirane stope nezaposlenosti, nakon čega će priprema turističke sezone uobičajeno generirati sezonsko zapošljavanje i pad stope nezaposlenosti. Na razini cijele ove godine, na temelju baznog efekta i administriranja nezaposlenih, očekujemo daljnju blagu korekciju stope registrirane nezaposlenosti naniže, no ne i istodobni oporavak zaposlenosti i aktivnosti”.

„Trend rasta nezaposlenosti nastavlja se i početkom godine odnosno stopa je registrirane nezaposlenosti u siječnju iznosila 20,3%. Očekujemo da će se takav trend zaustaviti nakon veljače kada će priprema turističke sezone uobičajeno generirati sezonsko zapošljavanje i pad stope nezaposlenosti. Na razini 2014. godine, na temelju baznog efekta i administriranja nezaposlenih, očekujemo daljnju blagu korekciju stope registrirane nezaposlenosti naniže, no ne i istodobni oporavak zaposlenosti i aktivnosti“, istaknuo je direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimir Savić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.