Site icon narod.hr

Kolakušić: Stečajevi se pokreću prekasno, kad je sustav već praktički mrtav

Vlada je usvojila Nacrt prijedloga novog Stečajnog zakona. Ministar tvrdi da će stečaj i predstečaj ići brže, troškovi će biti manji, a stečajni upravitelji će se birati automatski. O tome su u Otvorenom govorili Renata Duka, pomoćnica ministra pravosuđa, Mislav Kolakušić, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu, Darko Šket, predsjednik Uprave Peveca i Marijo Košta, glavni sindikalni povjerenik u Nauti Lamjani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje ima li sustav ogromne rupe i prostor za zlouporabu, pomoćnica ministra pravosuđa Renata Duka je odgovorila kako su norme nešto što nije u okviru pravosuđa, a problemi u svakom propisu postoje pa osobe koji su skloni zlouporabama uvijek nađu način da zaobiđu zakon.

Gosti su se složili  da je glavni uzrok neuspjeha stečajeva njihovo prekasno pokretanje.

“Na vrijeme se treba krenuti u stečaj, kod nas se kasni, nema mogućnosti održavanja poslovanja. To je pitanje zakona, norme postoje, ali se nisu poštovale”, izjavio je Darko Šket, predsjednik Uprave Peveca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Mislav Kolakušić, sudac Trgovačkog suda u Zagrebu smatra da se stečajevi koje vodi pokreću prekasno, kad je sustav već praktički mrtav.

Renata Duka je naglasila da je jasno kada je tvrtka nesposobna za daljnje poslovanje, a to je ako je 60 dana u blokadi računa. Država je bila ovlaštena samo kao vjerovnik. Veliki razlog zbog kojeg su vjerovnici kasnili je da su trebali platiti troškove, objasnila je.

Marijo Košta, glavni sindikalni povjerenik u Nauti Lamjani smatra da je njihov stečaj organiziran prvenstveno radi apartmanizacije. “Naš je teren atraktivan za izgradnju apartmana – planirali su prihod 109 mln eura. Umjetno smo blokirani, stečaj je pokrenula tvrtka kćer i to zbog 172.000 kn fiktivnog duga. U vrijeme otvaranja stečaja smo imali dvije platforme koje su nosile novac”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudac Kolakušić je izjavio kako nema iskustva s nezakonitim stečajevima.

“Prema sadašnjem prijedlogu Financijska agencija bi podnjela sudu prijedlog za otvaranje postupka, stečajni sudac bi otvorio stečajni postupak. U našem društvu ne postoji praksa, poslovni subjekti doživljavaju stečaj kao likvidaciju”, objasnila je Renata Duka.

Mario Košta je naglasio kako je radnicima Naute Lamjane jako važno da se nastavi proizvodnja jer je zadnji stečajni upravitelj rekao kako je došao likvidirati tvrtku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada se glumi proizvodnja da bi se zadržala koncesija, no naša firma treba zaista raditi jer imamo potencijal. Puno toga je ovdje krivo predstavljeno – direktor koji je odveo firmu u stečaj i dalje potpisuje račune”, izjavio je.

Darko Šket smatra da se hitno mora uvesti Komora stečajnih upravitelja jer netko bi se trebao brinuti o njihovoj edukaciji. “Imamo komplicirane, ali i veoma jednostavne stečajeve”, naglasio je.

Na pitanje kako to da je stečaj Peveca zapravo jedini dobar primjer u zemlji, Kolakušić je objasnio kako je stečaj pokrenut na vrijeme, kako je postojala volja vjerovnika da će se pokušati sa stečajnim planom jer se omogućava nastavak poslovanja i eto – danas je to dobra priča. “Stvorilo se povjerenje, interes dobavljača da se postigne taj cilj i tvrtka ostane aktivna na tržištu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version