Odgađa se restrukturiranje Hrvatskih šuma

Kad se u Hrvatskoj spomene monetizacija autocesta, nastavak obično glasi: sljedeće su vode i šume. No gledajući rezultate poslovanja – za privatizaciju, barem Hrvatskih šuma, zasad nema razloga jer su lani ostvarile rekordnu dobit od 150 milijuna kuna, a u posljednje se tri godine broj zaposlenih smanjio za više od 1000, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No u Hrvatskim šumama nezadovoljstvo raste, a razlog je sporazum koji su Ministarstvo, Uprava i tri šumarska sindikata potpisali prije dva mjeseca.

Sporazum ima dva dijela. Prvi je: dogovor o povlačenju sudskih tužbi koje je podignula polovina radnika jer im nije isplaćen očekivani iznos stimulacije u 2012. i 2013. godini. Naime, kad tvrtka dobro posluje, radnici imaju pravo na stimulaciju koja, prema kolektivnom ugovoru, može iznositi do 20% prosječne plaće, a to je oko 1500 kuna.

Uprava je smatrala da stanje u zemlji nije pogodno za tako velike stimulacije pa je isplatila samo jednu kunu za svaku godinu. No, prema sporazumu, umjesto jedne, radnici će ipak dobiti 700 kuna. I povući tužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja ovdje moram naglasiti da se Hrvatski sindikat šumarstva u 2014. putem kolektivnog ugovora odrekao više od 40 milijuna kuna. Smanjili smo prava radnicima s tim da smo se odrekli i 2 dana godišnjeg odmora”, rekao je Željko Kalauz, predsjednik Hrvatskog sindikata šumarstva.

Nejasno je, pak, zašto je Ministarstvo popustilo sindikatima kad i pravnici smatraju da njihove tužbe ne bi prošle.

“Ne trebaju nam sudske tužbe, ne trebaju nam troškovi. Trebamo se koncentrirati zapravo na što bolje poslovanje, što Uprava Hrvatskih šuma radi jako dobro unatrag 2, 3 godine”, smatra ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako Uprava radi dobro, a lani je ostvarila rekordnu dobit od 150 milijuna kuna, nejasno je zašto joj ministar sad veže ruke. Naime, sporazumom se i restrukturiranje Hrvatskih šuma odgađa za 6 mjeseci. U tom roku Ministarstvo namjerava osnovati neovisno tijelo koje će najprije analizirati poslovanje, a zatim predložiti kako dalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.