Opačić: socijalni rad je struka koja je najviše na udaru

“Socijalni je rad profesija kojoj je društvu delegiralo družnost i obavezu da promiče društvene promjene i da se zalaže za boljitak, ne samo pojedinca nego za razvoj i napredak cijele zajednice. Situacija nije idealna u Hrvatskoj. Duboka ekomonska kriza i moralan depresija pred socijalne radnike svaki dan stavljaju izazove na koje sami ne mogu odgovorit”, rekla je predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika Štefica Karačić povodom današnjeg obilježavanja Svjetskog dana socijalnog rada na tribini pod nazivom „Odgovori socijalnog rada u doba krize“ u Europskom domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Socijalni radnici su oni čiji se glas može bolje čuti te uvijek i svaki dan moraju govoriti o onome što muči malog čovjeka”, rekla je Karačić.

“Da bi se postigle promjene i rezultati u socijalnom radu, potrebni su resursi, a s tim resursima su stalno na muci”, kazala je Karačić.

“Kriza predugo traje, a iscrpila je većinu naših građana, a svi oni koji imaju najviše problema, dođu u Centar za socijalnu skrb ispričati svoju priču i potražiti rješenje”, rekla je potpredsjednica Vlade i ministrica socijalnog rada i mladih Milanka Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vi ste struka koja je najviše na udaru onoga što jest u ovoj zemlji najveći problem, a to su siromaštvo i beznađe. Naše probleme može riješiti samo gospodarstvo”, zaključila je Opačić.

Socijalni radnici napravili su velik posao ove dvije godine, uvevši aplikaciju u svim centrima za socijalnu skrb, kojom po prvi puta mogu vidjeti sve korisnike na jednom mjestu, kazala je Opačić.

Do devetog mjeseca stvorit će se novčani centar, kojim zajamčene minimalne naknade (ZMN) prelaze u urede državne uprave rekla je Opačić te dodala “novčane naknade odrađivat će netko drugi, a ne socijalni radnici. Olakšat će se posao socijalnih radnika, a za to su osigurana i sredstva Svjetske banke.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska zaista želi biti ono što piše u Ustavu socijalna država, a paradoks je socijalne države da u vremenima koja traže najviše socijalne skrbi, vremenima krize, imamo najmanje sredstava upravo zbog te krize”, rekao je predsjednik Republike Ivo Josipović.

“Reforme u resoru predstavljaju uvođenje reda, to je dobro jer u vremenima gdje je ljudima potreba pomoć. Red i jasni kriteriji znače korak bliže pravednosti. Temelj socijalne skrbi je pravednost i ideja solidarnosti po kojoj svako ljudsko biće mora imati dostojan život”, rekao je Josipović.

“Ključna je odgovornost nositelja politika, a važnu ulogu imaju i oni koji ju izvršavaju i na kraju struka koja gradi malu promjenu do velikih rezultata. Dan socijalnog rada prilika je da se ukaže na vrijednosti značaj, kvalitetu i učinke koje socijalni rad unatoč krizi postiže u društvu”, napomenula je Karačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Mladen Knežević sa studija socijalnog rada, Pravnog fakulteta u Zagrebu u nastavku tribine govorio je na temu “Je li u krizi socijalni rad u krizi?”. Izrazio je svoje stajalište po kojemu su sve krize zapravo političke krize, a posebno iz perspektive socijalnog rada. “Nema takve krize kao što je ekonomska kriza, sve je politička kriza”, rekao je Knežević.

“Suvremeni socijalni rad je u neprijateljstvu s restriktivnim ekonomski politikama i surovom štednjom te nikada nije bilo veće društvene nejednakosti”, zaključio je Knežević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.