Predsjednik Sabora Božo Petrov potvrdio je nakon sastanka u Vladi s premijerom Andrejem Plenkovićem i ministricom gospodarstva Martinom Dalić da će nacrt zakona o sistemski važnim tvrtkama poznat kao Lex Agrokor biti na sjednici Vlade.
Razgovarali smo o zakonu, on je ključan da bi se zaštitio gospodarski sustav i radna mjesta, rekao je Petrov. Ne donosimo zakon zbog gospodina Todorića. Ne možemo dozvoliti da bilo koja kompanija toliko ugrozi gospodarski sustav da radi nje možemo očekivati recesiju, naglasio je Petrov. Potvrdio je da je podnio kaznenu prijavu protiv Todorića.
O zakonu bi Sabor mogao raspravljati već u subotu. Odugovlačenje bi moglo dovesti do još teže situacije, budući da je tvrtka Orbico Branka Roglića već pustila Agrokoru zadužnicu od 10-ak milijuna kuna, a mogli bi taj primjer slijediti i ostali, kažu u Mostu.
Stajalište je Mosta da Ivica Todorić ne smije sudjelovati u procesu prinudne uprave i restrukturiranja koncerna. U Mostu smatraju da Todorić nakon procesa restrukturiranja više ne bi trebao biti u upravljačkoj i vlasničkoj strukturi Agrokora jer je, kako kažu, svojom politikom upravljanja doveo u opasnost cjelokupan gospodarski sustav. Koncern Agrokor, smatraju u Mostu, tijekom jednogodišnjeg restrukturiranja trebalo bi razdijeliti na niz tvrtki.
Koncern je potrebno rastaviti kako bi sve druge hrvatske tvrtke mogle biti konkurentne prilikom izlaska na tržište postojećih firmi u sastavu koncerna Agrokor, poručuju.
Smatraju da bi trenutačna loša situacija u koncernu mogla riješiti novim zakonom, stvaranjem bedema oko Agrokora s propustima kako bi se tvrtka dokapitalizirala i novac dao dobavljačima te omogućio im se nastavak funkcioniranja i očuvanje radnih mjesta, piše HRT.
Kako kažu u Mostu, bude li potrebno, Ivici Todoriću bi se moglo oduzimati i privatno vlasništvo kako bi se podmirivali dugovi. Zakon bi trebao omogućiti godinu dana vremena za analizu situacije i donošenje plana restrukturiranja, te nagodbu s vjerovnicima, dodaju u Mostu.