Prodavači u Zari odbili primiti kovanicu od 25 kuna, iako HNB tvrdi da to moraju učiniti

“Danas je moja kćer (13) pokušala u Zara Hrvatska odjećom platiti odjevni predmet kovanicama od 25 kuna. Kažem – pokušala – jer ih nisu htjeli primiti. Blagajnica je pozvala šefa koji je rekao kako novac ne mogu primiti jer je nevažeći”, javila nam je čitateljica čiji su podaci poznati redakciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gospodin se predstavio kao Zvonimir i rekao kako je ured Zara Hrvatska nazvao svoju poslovnu banku koja je kontaktirala Narodnu banku, iz koje su potvrdili kako je novac povučen iz opticaja. Nije želio dati niti svoje prezime, niti ime osobe u uredu s kojom je kontaktirao niti je htio reći kako se zove poslovna banka koja ih zastupa (koja je kontaktirala Narodnu banku). Napisao je na papirić mail adresu ureda Zare Hrvatska i rekao kako se možemo žaliti.

Moj suprug je pred gospodinom Zvonimirom sve napisao na papir i platio drugim novčanicama.

Ovo nije prvi slučaj da se prodavači zbune na plaćanje sa kovanicom od 25 kuna. ali je prvi puta da nisu htjeli primiti kovanice. Često se znalo dogoditi da prodavači pitaju – vrijedi li ovo. Kad im objasnim da je to važeći novac, (neki i nazovu šefove) uvijek ih prime. Znajući za takve situacije kćer me nazvala još dok je čekala na blagajni (suprug je sa drugom kćeri bio u susjednom dućanu) i ja sam razgovarala sa blagajnicom koja je odgovorila kako će sve biti u redu i čeka šefa koji pomaže kupcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad su se vratili doma, ja sam još jednom nazvala gospodina Zvonimira i pitala ga za kontakt osobu u uredu Zara Hrvatska, na što mi je odgovorio da ne može govoriti imena svojih kolega, niti mi želi reći svoje prezime. Isto tako nije mi htio reći niti iz koje je banke podatak o nevažećim kovanicama. Na moj komentar kako ne mogu vjerovati da u Hrvatskoj postoji bankar koji ne zna koje su važeće hrvatske novčanice i kako ne mogu vjerovati da nisu htjeli primiti normalan hrvatski novac, gospodin mi je odgovori da mu je žao, i da se mogu žaliti na mail koji nam je dao.

Od izdavanja računa 18.25 h do konačnog odbijanja primitka hrvatskih važećih kovanica prošlo je 25 minuta.”

Račun iz Zare

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da nije potrebno biti informatički virtuoz kako biste na Googleu pronašli odgovor na eventualne dvojbe jesu li prigodne kovanice u opticaju ili ne. HNB je još 1997. godine izdao prvo izdanje prigodnoga optjecajnoga kovanog novca od 25 kuna i do danas je pušteno u optjecaj ukupno jedanaest različitih izdanja, kojima se obilježavaju događaji posebno važni za Republiku Hrvatsku.

“Riječ je o važećim optjecajnim kovanicama. Razlika između kovanica od 25 kuna i kovanica u ostalim apoenima jest u tome da kovani novac od 25 kuna pripada kategoriji prigodnog optjecajnog kovanog novca, zbog čega ima i dodatni numizmatički značaj”, kažu u Hrvatskoj narodnoj banci.

Tijekom godina, kovanicama od 25 godina obilježio se, između ostalog, završetak procesa mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, prvi kongres esperantista, primanje Hrvatske u UN, EXPO-LISABON, a 2000. godine unutar jezgre prikazano je nerođene dijete kao univerzalni simbol ljudskog života, koji je bio središnjica tisućljeća koje završava i novog tisućljeća, a to je simbolizirano prikazom niza zraka na jezgri i prstenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednja kovanica od 25 kuna izdana je povodom obilježavanja stjecanja punopravnog članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji 1. srpnja 2013. Unutar jezgre kovanog novca prikaz je pčelinjih saća koje simboliziraju Europsku uniju. Arhitekturu pčelinjih saća tvori dvadeset sedam ćelija unutar kojih su zvjezdice, simboli zemalja članica Europske unije. Postojeća arhitektura pčelinjih saća dograđena je novom, dvadeset osmom ćelijom, unutar koje je podloga u obliku kvadratića na koji je položena zvjezdica, što na taj način simbolizira završni čin pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji kao nove, dvadeset osme članice. Kružno, uz vanjski rub, ispisan je tekst „REPUBLIKA HRVATSKA ČLANICA EUROPSKE UNIJE”. U donjem središnjem dijelu, uz rub, ispisan je datum „1. VII. 2013.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.