Sindikat traži povlačenje odluke o 156 otkaza u HT-u

Hrvatski sindikat telekomunikacija (HST) pozvao je danas Upravu Hrvatskog telekoma (HT) da povuče odluku o otpuštanju 156 radnika do 1. listopada te da sa socijalnim partnerima postigne sporazum kako bi se otpuštanje svelo na najmanju moguću mjeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik HST-a Juko Cikojević upozorio je na konferenciji za novinare da nova otpuštanja u HT-u nisu samo problem radnika koji će završiti na burzi rada, nego i društva u cjelini koje će izgubiti na porezima i doprinosima.

Na njihova radna mjesta, koja nisu nestala, zapošljavaju se jeftiniji studenti i agencijski radnici, pa dolazi do velike fluktuacije radnika i neminovnog pada kvalitete usluge, što pak uzrokuje nezadovoljstvo korisnika i otkazivanje usluga, tvrdi Cikojević.

“Neprihvatljiv nam je postupak Uprave HT-a, da se radnici ‘ispljunu kao višak’ prije no što se pokuša naći rješenje koje bi produžilo zaposlenost i omogućilo radnicima koji više nemaju perspektivu na tržištu rada da steknu uvjete za mirovinu”, rekao je Cikojević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever upozorio je kako prema novom Zakonu o radu (ZOR) poslodavac više nema obvezu raditi program zbrinjavanja viška radnika, osigurati prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju, a skraćeni su i rokovi za otkaz ugovora o radu.

Neprihvatljivo je da se Deutsche telekom u Hrvatskoj ponaša onako kako ne može u matičnoj zemlji bez obzira na snagu te korporacije, naglasio je Sever.

Postoji opasnost da se taj trend nastavi, jer ako to radi HT, vjerojatno će i drugi, pa slijedi punjenje burze rada novim nezaposlenima, kaže Sever.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Radničkog vijeća HT-a Goranin Gradaščević ustvrdio je da su odredbe novog ZOR-a prvi osjetili radnici HT-a jer nema jasnih kriterija po kojem dobivaju otkaze.

Radničko vijeće zatražilo je postizanje sporazuma s jasnim “pravilima igre”, kao i obrazloženje zašto su radnici HT-a višak kada je zaposleno više od 1000 studenata i agencijskih radnika, a nadmašena je i kvota od 70.000 prekovremenih sati. Najavio je da će Radničko vijeće zatražiti i sudsku zaštitu otpuštenih radnika.

Na konferenciji su svoja iskustva iznijele i dvije zaposlenice koje su dobile otkaz, iako za poslovima na kojima su radile i dalj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.