Predsjednik Matice hrvatskih sindikata i Velikog vijeća Sindikata znanosti Vilim Ribić najavio je kako će sutra doći do cjelodnevnog štrajka u sustavu znanosti i visokog školstva tijekom kojega neće biti nastave u institucijama visokog školstva.
Pojasnio je kako štrajk ima manifestacijski karakter nezadovoljstva te se nada kako će sutra cijeli sustav visokog obrazovanja pokazati da se ne slaže sa smanjivanjem plaća, ali i restrikcijama koje su nametnute sustavu obrazovanja i visokog školstva.
“Sustav ne može funkcionirati, ne može s ovakvim financiranjem obavljati svoju temeljnu zadaću,” tvrdi Ribić, te dodaje kako formalno-pravno imaju pravo organizirati štrajk isključivo zbog plaća, ali da to ne znači da u fokusu nisu uvjeti rada i smisao znanstvenog i visokog školskog sustava u Hrvatskoj.
“Nadamo se da će velika većina, ne samo članova sindikata, već i zaposlenika u sustavu odgovoriti jednodnevnim štrajkom kao iskazivanjem nezadovoljstva o postojećem stanju i garniturom koja upravlja znanstvenim i visoko školskim sustavom,” rekao je Ribić i istaknuo kako će na sastancima koji će biti središnji događaji štrajka ljudi raspravljati jesu li spremni ići u radikalni oblik pritiska.
Ribić je ocijenio kako imaju mogućnost i snagu uskratiti certifikate trećim osobama, nešto što još nisu napravili. U to spadaju potvrde o položenim ispitima, diplome, te upisi u novu školsku godinu.
“Mnogi nastavnici imaju moralnu dvojbu oko toga je li pametno ratovati protiv vlade i štetiti trećim osobama. Kad bi to bilo neprihvatljivo, onda nijedna vlada ne bi ratificirala mogućnost štrajka u obrazovanju. Postoje pravila po kojima je konflikt legitiman i pravilan i nitko ne bi trebao imati moralnih dilema, ali u stvarnosti tih dilema ima,” naveo je Ribić i istaknuo kako ne može biti siguran da će štrajk biti stopostotan u odazivu, ali da će biti takav u potpori zaposlenika.
Tvrdi kako će nakon štrajka za dva dana biti sazvan redovni sabor sindikata gdje će se raspraviti o daljnjim potezima, te da je štrajk inicijalno trebao biti održan prije, ali je odgođen zbog poplava u Slavoniji. Rekao je kako su podružnice sindikata uplatile oko 100.000 kuna do sada, sam sindikat iz centrale 50.000 kuna uz doprinos njih samih u iznosu od 10.000 kuna.
Predsjednik Sindikata znanosti Krunoslav Pisk izjavio je kako je glavno razlog štrajka briga za sustav i protest onoga što se u njemu dešava, a to je urušavanje kojeg prati “nespretna i nesretna ekonomska politika”.
Pisk navodi kako se tu specifično tu se govori sredstvima za znanstvena istraživanja koja nisu dostatna iz europskih programa i fondova, a da razumna država mora imati dostatan volumen za istraživanja i razvoj.
Osvrnuo se i na pitanje outsourcinga. “Nema argumenata da on pojeftinjuje sustav, a outsourcing dovodi do toga da se sustav i dalje urušava. Njega se gricka i postaje sve manji i manji. U Hrvatsku se ne može uvoditi organizirani visoko školski sustav koji će donositi profit. To se može dogoditi, izgleda zgodno, ali se izmakne i postane skuplje,” tvrdi Pisk.