Američki i europski političari do sada su nudili uglavnom nacionalna rješenja za ublažavanje posljedica globalizacije. Svjetski gospodarski forum u Davosu idući će tjedan pokušati dati odgovore na jačanje populizma.
Premda on neće biti nazočan, duh novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegova populistička retorika jako će se osjećati na tom skupu.
Populistički otpor političkim elitama, migraciji i slobodnoj trgovini omogućili su Trumpu pobjedu na predsjedničkim izborima 8. studenoga i odrazili su se i na ovogodišnji forum, koji je posvećen temi “Liderstvo koje odgovara i liderstvo koje je odgovorno”.
U zadnjih 12 mjeseci, populizam je naišao na plodno tlo ne samo među nezadovoljnim američkim glasačima, nego i u Velikoj Britaniji, gdje su kritičari EU-a na populističkoj platformi odnijeli pobjedu na referendumu 23. lipnja o izlasku iz EU-a.
Populistički pokreti jačaju i u drugim europskim zemljama. Svaki treći glasač u Austriji podržava krajnje desnu Slobodarsku stranku (FPOe), a članovi protuuseljeničke Alternative za Njemačku (AfD) sada sjede u 10 od 16 pokrajinskih skupština u Njemačkoj.
“Ne možemo imati samo populistička rješenja”, rekao je Klaus Schwab, njemački ekonomist koji je utemeljio godišnji summit svjetskih lidera u Davosu.
“Živimo u jako složenom svijetu u kojem je sve međusobno povezano”, rekao je 78-godišnji predsjednik foruma novinarima u Ženevi. “Ne postoje jednostavni odgovori na izazove s kojima smo suočeni”, dodao je.
Gotovo 300 političkih lidera iz 70 zemalja i oko 1000 čelnika velikih kompanija raspravljat će o tome idući tjedan podno snijegom prekrivenih vrhunaca švicarskih Alpa, kao i o poticanju gospodarskog rasta, socijalnoj inkluziji i širenju automatizacije u industriji što dovodi do ukidanja radnih mjesta.
Schwab i njegovi suradnici svjesni su da ljudi širom svijeta očekuju rješenja za sve veće socijalne razlike i nezaposlenost. “Ono što nam je hitno potrebno su pragmatični potezi usmjereni prema budućnosti, čak i u obliku malih koraka, kako bismo dali pozitivne signale”, rekao je.
Ovogodišnji skup u Davosu bavit će se populizmom iz različitih aspekata.
Talijanski ministar gospodarstva i financija Pier Carlo Padoan sudjelovat će na sastanku o krizi srednje klase, a europski povjerenik za ekonomske i financijske poslove Pierre Moscovici raspravljat će s poslovnim ljudima o posljedicama Brexita.
Kineski predsjednik otvara skup
Na Svjetskom gospodarskom forumu sudjeluju i znanstvenici, ekonomisti, umjetnici i aktivisti koji nude alternativna rješenja.
Nekoliko znanstvenika s Berkeleyja raspravljat će tako u Davosu o psihologiji nacionalističkog populizma.
Viši član Trumpove prijelazne ekipe, Anthony Scaramucci, trebao bi pak govoriti o izazovima i prilikama koje donosi nova republikanska administracija.
Trump otvoreno kritizira UN i protivi se raznim međunarodnim sporazumima kao što su globalni sporazum o borbi protiv klimatskih promjena, planirani sporazum o slobodnoj trgovini s pacifičkim zemljama i sporazum s Iranom o njegovu nuklearnom programu.
Takva stajališta nisu u skladu s duhom suradnje koji Svjetski gospodarski forum želi potaknuti svake godine organiziranjem stotina različitih debata i susreta.
“Razmjeri naših izazova zahtijevaju predanost i obuhvatnu suradnju svih dionika globalnog društva”, rekao je Schwab.
Dok su mnogi zatečeni Trumpovim protekcionističkim planovima, Kina nastoji povećati svoj međunarodni utjecaj sklapanjem sporazuma o slobodnoj trgovini i konstruktivnom ulogom u pregovorima o klimi.
Kineski predsjednik Xi Jinping održat će u utorak uvodni govor na otvaranju foruma u Davosu. Pratit će ga veliko izaslanstvo u kojem će biti četvorica ministara i dvojica članova Politbiroa.
“Očekujem da će predsjednik Xi pokazati kako će Kina preuzeti ulogu liderstva koje odgovara i liderstva koje je odgovorno”, rekao je Schwab.
Tekst se nastavlja ispod oglasa