Site icon narod.hr

Varga: plaće u Imunološkom u nadležnosti Ministarstva gospodarstva

Ministar zdravlja Siniša Varga izjavio je danas, u vezi početka štrajka u Imunološkom zavodu, da su financijsko i gospodarsko poslovanje Zavoda u nadležnosti Ministarstva gospodarstva, a Ministarstvo zdravlja pomaže u nastojanju da se cjelokupna proizvodnja zadrži u Hrvatskoj i osigura puna zaposlenost domaćih stručnjaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan za neisplatu plaća za kolovoz i rujan zaposlenicima Imunološkog zavoda, Varga je novinarima u Ministarstvu zdravlja rekao da je “taj gospodarski i financijski dio u ingerenciji Ministarstva gospodarstva”, kojem Ministarstvo zdravlja nastoji pomoći koliko može.

Odbacio je glasine da se u nekim bolnicama u Hrvatskoj baca krvna plazma i istječe rok trajanja krvnim pripravcima, nakon što je Imunološki zavod izgubio licence za proizvodnju.

“U Ministarstvu zdravlja nemamo nikakva saznanja o bilo kakvom bacanju”, istaknuo je Varga pojasnivši da je skladištenje krvne plazme i krvnih derivata strogo propisano hrvatskim i europskim zakonima, što Ministarstvo stalno kontrolira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo zdravlja, dodao je, poduzima sve kako bi se ishodile potrebne dozvole za nastavak proizvodnje u Zavodu te zajedno s Ministarstvom gospodarstva nastoji pronaći modele da se “prebrodi međuprostor dok se ne nađe strateški partner s investicijom koja bi osigurala nastavak proizvodnje”.

Pomažemo Ministarstvu gospodarstva u nastojanjima da se postignu zadani ciljevi, poput zadržavanja proizvodnje u Hrvatskoj, pune zaposlenosti svih stručnjaka, te da se zadrži cijeli dijapazon proizvoda i usluga Imunološkog zavoda, rekao je Varga novinarima nakon konferencije za novinare u Ministarstvu zdravlja uoči Regionalnog dijabetes foruma.

Forum na temu ekonomskog učinka dijabetesa održat će se u Zagrebu u srijedu, 22. listopada, u suradnji Hrvatske i Danske. Na njemu će se upozoriti na važnost prevencije i liječenja, ranog otkrivanja dijabetesa, povećanja kvalitete života oboljelih i smanjivanja troškova liječenja na koje Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) godišnje troši 2,5 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz kreatore zdravstvenih politika, vladine dužnosnike, predstavnike međunarodnih organizacija i udruga pacijenata, o važnosti prevencije dijabetesa na Forumu će govoriti i danska kraljica Margareta II. i hrvatski predsjednik Ivo Josipović.

U Europi 57 milijuna ljudi boluje od šećerne bolesti, što je oko 8,5 posto odrasle populacije u dobi od 20 do 80 godina. Kao posljedica modernog stila življenja, broj oboljelih raste u svim životnim dobima. Procjena je da se na liječenje dijabetesa u EU godišnje potroši 147 milijardi dolara.

Slični trendovi prisutni su i u Hrvatskoj, u kojoj je šećerna bolest na osmom mjestu među uzrocima smrti, a vodeći je uzrok nastanka krvožilnih bolesti, bolesti bubrega, sljepoće i amputacije udova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lani je u Hrvatskoj registrirano oko 250.000 osoba s dijabetesom, no ukupan broj osoba procjenjuje se na više od 400.000. Na liječenje šećerne bolesti odlazi 11,5 posto ukupnih troškova HZZO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version