Što nam donosi europska energetska unija, kako će hrvatske energetske tvrtke odgovoriti na nove izazove i kako će se naši strateški projekti uklopiti u to – pitanja su na koja su u emisiji Hrvatskog radija Poslovni tjedan pokušali odgovoriti ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, član uprave Plinacroa Ratimir Orešković te direktor Sektora za investicije HEP-a Vedran Jurić.
Jurić je rekao kako hrvatski energetski sustav može odgovoriti svim zahtjevima. Dugo je godina rađen i razvijan i jedan je od najpovezanijih ako govorimo o povezanosti sa susjednim zemljama.
Da imamo jedan od najnaprednijih plinovoda u Europi ocijenio je Orešković. Potvrdio je da sustav nije do kraja iskorišten naglasivši pri tome magistralni pravac prema Splitu i interkonekciju prema Mađarskoj. Međutim, Orešković je naglasio kako plinovod prema Splitu može jednog dana odigrati ključnu ulogu prijevozu plina iz Azerbejdžana, Turske do središnje Europe.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak rekao je kako više ne postoje nacionalne energetske politike, pa je tako ni Hrvatska ne može imati. “Hrvatska mora biti glavni čimbenik u regionalnoj energetskoj politici jer imamo najbolju infrastrukturu”, naglasio je ministar. Mogućnost dobavljanja sirovine iz tri izvora – LNG na Krku, jadransko-jonski plinovod i vlastita proizvodnja – potencijali su da imamo najkonkurentniju cijenu energenata.
Naglasio je i da je LNG terminal na otoku Krku postao je jedan od ključnih energetskih projekata u Europi te ključni dio energetskog koridora sjever-jug.
Na pitanje razmišlja li Vlada o smanjivanju PDV-a na tehnologiju koja se koristi za obnovljive izvore energije, npr. na solarne ploče, ministar je rekao kako bi se zalagao samo za snižavanje PDV-a na socijalne kategorije, poput osnovnih prehrambenih namirnica, hrane za djecu itd. Energija je nešto što se može kontrolirati, istaknuo je.