Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izjavio je danas da je Hrvatska u regiji najmanje ugrožena zemlja s energetskom opskrbom te poručio da ruske prijetnje Europi neće ugroziti opskrbu naših građana i industrije plinom.
“Hrvatska je u regiji najmanje ugrožena zemlja s energetskom opskrbom. Naši građani i industrija sigurno srednjoročno nemaju problem s opskrbom plina i potrudit ćemo se da tako trajno ostane”, izjavio je Vrdoljak kojega su novinari u središnjici HNS-a upitali koliko je Hrvatska ovisna o ruskom plinu i koji bi bio najcrnji scenarij.
Ruski predsjednik Vladimir Putin uputio je jučer pismo europskim čelnicima zaprijetivši obustavom dostave plina Ukrajini ako ona ne plati svoje goleme dugove, čime bi se ugrozila distribucija plina zemljama EU-a.
“Odnosi od osamdesetih između Ruske Federacije i zapada uključujući i Europu uvijek su se popravljali. Ovo je prvi put da su se tako dramatično pogoršali i na neki način zatekli zapad kako da se pristupi tom problemu”, kazala je predsjednica HNS-a i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Pusić kaže i da Rusija opskrbljuje Europu plinom, ali i ovisi o njegovoj prodaji Europi, pa stoga postoji obostrana potreba da se to nastavi. “To je ovisnost, ali međuovisnost. Postoji interes i potreba s obje strane da se to nastavi”, rekla je. Istaknula je da su se ponovno aktualizirale teme energetske neovisnosti te potreba diverzifikacije dobavljača, izvora i pravaca.
I Vrdoljak i Pusić naglašavaju kako situacija u vezi s pitanjem opskrbe Europe ruskim plinom na važnosti daje i hrvatskoj energetskoj politici i izvorima, uključujući LNG terminal, istraživanje i eksploataciju u Jadranu te potencijalno Jadransko-jonski plinovod.
Po ministrovim riječima, Hrvatska je bila apsolutni hit na godišnjoj konvenciji i izložbi AAPG 2014., u organizaciji Američke udruge naftnih geologa na kojoj su sudjelovali najistaknutiji stručnjaci iz naftne industriji iz više od 80 zemalja.
U sklopu konvencije, održane u Houstonu, Vrdoljak je predstavio prvo javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na Jadranu te predstavio hrvatski geološki potencijal.
“Između 40 zemalja koje su prezentirale svoje natječaje i potencijale, Hrvatska je imala najveći interes. Sve američke velike naftne kompanije su iskazale interes, dolaze u data room koji je popunjen do kraja svibnja”, kazao je Vrdoljak koji smatra da smo na dobrom putu kako bi Hrvatsku pretvorili u energetsko čvorište jugoistočne Europe.
Dodaje i kako već nekoliko mjeseci uvjeravaju potencijalne partnere i kolege iz Europske komisije da LNG terminal u Hrvatskoj bude zajednički projekt za opskrbu plinom jugoistočne Europe.
Sad se to s ovom krizom u Ukrajini pokazalo kao činjenica, da je Hrvatska bila u pravu kada je tražila da se EK u to uključi, rekao je Vrdoljak koji se nada da će prije kraja godine dobiti odluku koji bi dio sredstava za LNG terminal bio osiguran i na koji način iz sredstava EK.
“Tada ćemo konkretnije razgovarati s potencijalnim partnerima o daljnjoj izgradnji LNG terminala. LNG ovom situacijom postaje puno realniji nego je bio prije”, kaže Vrdoljak.