Vrdoljak: tkogod želi kupiti MOL-ov udio mora razgovarati s nama

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak je rekao da tko god želi kupiti MOL-ov udio u Ini treba razgovarati s hrvatskom vladom o planu razvoja Ine kako bi zajedno s tim strateškim partnerom vodili tvrtku, da su doborodošli svi pa i američki kapital.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar je večeras u Rijeci komentirao vijest kako je za kupovinu MOL-ova udjela zainteresirana američka Klesch grupa.

Američka agencija Bloomberg u srijedu je naime objavila kako Klesch grupa, u vlasništvu američkog milijardera Garyja Klescha, želi kupiti MOL-ov 49,1-postotni udio u Ini. Prema informacijama koje je Bloomberg dobio iz dva neimenovana izvora, Klesch grupa, koja se bavi proizvodnjom i trgovinom naftom, metalima i kemikalijama a ima sjedište u Ženevi, već provodi dubinsko snimanje (due diligence) u Ini. Gary Klesch rekao je u intervjuu u rujnu da želi kupiti pet ili šest rafinerija u Europi. No, na jučerašnje pitanje Bloomberga o Ini, glasnogovornica Klesch Groupa Stacie Bowers odgovorila je da zasad nema komentara.

S MOL-om se nećemo dogovoriti na štetu državnih interesa i Ine, rekao je večeras ministar Vrdoljak. “Tko god želi kupiti dionice Ine, treba razgovarati s hrvatskom vladom o planu razvoja tvrtke kako bi zajedno s tim strateškim partnerom vodili tvrtku i svi su partneri dobrodošli, naravno i američki kapital, koji se spominje zadnjih nekoliko dana”, rekao je Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Vrdoljak je večeras u Rijeci također rekao da je predstavnike trgovaca gorivom u maloprodaji izvijestio kako od ponedjeljka počinje stroža kontrola kvalitete goriva na crpkama, da će se do kraja godine donijeti uredba po kojoj trgovci obvezno izvještavaju Ministarstvo o cijenama naftnih derivata i promjenama cijena, a uskoro će biti pokrenut portal i aplikacije za mobilne uređaje s informacijama o cijenama goriva.

Obavit će se nekoliko stotina kontrola da se hrvatske građane zaštiti od potencijalno lošeg goriva, rekao je Vrdoljak, koji je poručio trgovcima da ih ministarstvo prati pa neće dopustiti da ostvaruju ekstraprofit nepotrebno podižući visinu marže.

Ministar Vrdoljak je u stranačkim prostorijama HNS-a u Rijeci s predsjednicom Uprave Agencije za ugljikovodike Barbarom Dorić predstavio novinarima dosadašnji tijek natječaja za istraživanje podmorja u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dorić je rekla da se prijavilo šest kompanija za 15 istražnih prostora. Izrazila je zadovoljstvo pristiglim ponudama, dodajući da će se sljedećih tjedana povjerenstvo izjasniti o najboljim ponuđačima te predložiti Vladi da se s njima sklope ugovori.

U prvoj polovici sljedeće godine trebala bi početi istraživanja, rekla je Dorić i istaknula da taj projekt višestruko donosi korist gospodarstvu, od ulaska kapitala za istraživanje do budućih mogućih koristi od eksploatacije nafte i plina. Istaknula je da će se pri tome poštivati najviši svjetski standardi rada bez utjecaja na turizam i okoliš.

Kako je rekao Vrdoljak, istražni radovi će omogućiti razvoj dva istražna centara u lukama, prvog u Pločama, zbog proaktivnog pristupa te luke i iskazanog interesa, rekao je. Cijeli projekt Hrvatsku ništa ne stoji, a ostvarit će zaradu od koncesija te servisnih djelatnosti vezanih uz istraživanja, a u mogućoj eksploataciji plina i nafte dobijat će, po ugovoru, 55 posto količine, istaknuo je Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.