Hrvatska ima jedan od najstrožih zakona o raspisivanju građanskog referenduma u svijetu. Da bi se raspisao referendum o određenoj temi, potrebno je u svega 15 dana prikupiti potpise 10 % birača sa prebivalištem u Republici Hrvatskoj. Usprkos brojnim inicijativama, u 27 godina neovisnosti u Hrvatskoj je održan samo jedan građanski referendum – o ustavnoj zaštiti braka na kojem je nešto manje od 70% birača glasalo za brak kao zajednicu žene i muškarca. Za referendum o braku svoj je potpis dalo više od 750 000 građana, dakle gotovo 20% biračkog tijela.
Dovoljan broj potpisa za održavanje referenduma prikupljeno je za promjenu zakona o radu i prije 3 godine za promjenu izbornog sustava, ali obje referendumske inicijative zaustavljene su političkim smicalicama. Za referendum o promjeni izbornog sustava koji je organizirala udruga U ime obitelji prikupljeno je više od 380 000 potpisa, a izjašnjavanju su se zajedničkim snagama protivili i HDZ i SDP. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić dao je inicijativi na besplatno korištenje za prikupljanje potpisa 57 štandova zbog čega je protiv njega DORH pokrenuo istragu, a splitski, SDP-ov gradonačelnik nije uopće dopustio prikupljanje potpisa za promjenu izbornog sustava.
Raspisivanje referenduma mogu zatražiti birači koji ocijene da postoji potreba za promjenom Ustava RH, o prijedlogu zakona, o pitanju iz djelokruga Hrvatskog sabora, o pitanju koje drže da je važno za neovisnost, jedinstvenost i opstojnost RH.
Evo što je sve potrebno za raspisivanje građanskog referenduma:
- osnovati Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača
Pokretači inicijative trebaju osnovati Organizacijski odbor za izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma. Potrebno je u dnevnom tisku i ostalim sredstvima javnog priopćavanja objaviti odluku da se pristupi izjašnjavanju birača.
- prijaviti mjesta prikupljanja
Organizacijski odbor dužan je policijskoj upravi, 5 dana prije početka izjašnjavanja, prijaviti mjesta na kojima će se održati izjašnjavanje birača o potrebi za referendumom. Mjesta trebaju biti označena i uočljiva, označavanje ne smije sadržavati državna obilježja.
- 15 dana prikupljanja potpisa
U roku od 15 dana trebaju se prikupiti potpisi birača koji traže raspisivanje referenduma. Birači upisuju: ime, prezime, JMBG ili OIB i svoj potpis, a birač može dati svoj potpis na samo jednom od više mjesta izjašnjavanja.
- Predaja potpisa Saboru
Ukoliko organizacijski odbor utvrdi da je za provedbu referenduma bilo 10 posto birača od ukupnog broja birača u Hrvatskoj upućuje zahtjev predsjedniku Hrvatskog sabora da raspiše referendum. Hrvatski sabor može u roku od 30 dana zatražiti očitovanje Ustavnog suda RH je li referendumsko pitanje u skladu s Ustavom i zakonom. Ako je mišljenje negativno, referendum se neće raspisati.
- Raspisivanje referenduma i provođenje referenduma
Referendum se raspisuje odlukom, a od dana objave odluke o raspisivanju referenduma do dana održavanja referenduma ne smije proći manje od 20 niti više od 40 dana.
Referendum provodi državno izborno povjerenstvo RH od četiri člana. Datum referenduma, koji se provodi na glasačkim mjestima RH, određuje Hrvatski sabor. Glasa se na glasačkom listiću sa jednim ili više pitanja koja trebaju biti formulirana tako da birač može zaokružiti ZA ili PROTIV. Postupci provjere i brojanja listića isti su kao i na izborima. U sredstvima javnog priopćavanja i Narodnim novinama Državno povjerenstvo objavljuje rezultate referenduma koji se financira iz državnog proračuna.