Afera Janaf: Kovačević prijavio 5,6 milijuna kn vrijednu imovinu, a ‘težak’ je četiri puta više

Foto: Snimka zaslona

Županijski sud u Zagrebu na prijedlog USKOK-a blokirao je imovinu bivšeg predsjednika uprave Janafa Dragana Kovačevića, koji je osumnjičen da je od Kreše Peteka primio mito od 1,96 milijuna kuna kako bi njegova tvrtka Elektrocentar Petek dobila od Janafa posao vrijedan 20 milijuna kuna. Prema dostupnim podacima, sud je blokirao svu imovinu koja se povezuje s Kovačevićem, pa tako i stanove koji su u vlasništvu njegovih tvrtki. Kovačević je u svojoj imovinskoj kartici prijavio samo tri stana u osobnom i zajedničkom vlasništvu sa suprugom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No njegove tri tvrtke vlasnice su još četiri stana, a otkriveno je i da je Kovačevićeva supruga vlasnica još jednog stana koji nije naveden u imovinskoj kartici. Vrijednost je tri prijavljena stana 5,4 milijuna kuna, a tu su još i dvije garaže za koje je Kovačević naveo da vrijede ukupno 185.000 kuna. Bivši šef Janafa prijavio je i gospodarski objekt u Zagorju za koji je naveo da vrijedi 60.000 kuna iako je otkriveno da se radi o lijepo uređenoj vikendici s bazenom koja, prema nekim procjenama, vrijedi najmanje 60.000 eura. Kovačević nije prijavio nikakve pokretnine ni štednju. Tako je ukupna vrijednost njegove prijavljene imovine 5,64 milijuna kuna, piše Večernji list.

No za još pet nekretnina koje su u vlasništvu njegovih tvrtki i supruge procjenjuje se da vrijede još najmanje četiri milijuna kuna. Uz to, nađeno je i 7,5 milijuna kuna u gotovini u garaži u Samoboru i 4,6 milijuna kuna u jednom stanu u Zagrebu, a za taj novac istražitelji smatraju da ga je Kovačević sakrio. Navodno je na njegovim računima nađeno još oko 500.000 kuna. Ukupno se tako još oko 17 milijuna kuna vrijednosti imovine, što u gotovini što u nekretninama, povezuje s bivšim šefom Janafa. Prema zasad poznatim podacima i sumnjama istražitelja, imovina koja se povezuje s Kovačevićem vrijedna je nešto više od 22 milijuna kuna.

> Tko su članovi Nadzornog odbora Janafa bez čije suglasnosti uprava i Kovačević ne mogu donositi planove poslovanja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Bulj za Narod.hr: ‘Umjesto u interesu naroda, Plenkovićevi ministri odluke donose u raznim klubovima’

> (VIDEO) Škoro i Peternel (DP) za Narod.hr: ‘Zbog duopola HDZ-a i SDP-a opstruira se uvođenje e-glasovanja, neradne nedjelje…’

Kovačević je u imovinskoj kartici prijavio stanove u Zagrebu, u Tuškanovoj i Bužanovoj ulici te na Novoj cesti za koje je naveo da su stečeni prodajom imovine, od kapitala, iz primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada i zaduženjem kod banke. Pritom je naveo da ima ukupno 400.000 eura kreditnog zaduženja. Za kredit od 250.000 eura zadužio se 2017. na 20 godina, a mjesečna rata mu iznosi 1154 eura. Drugi kredit od 150.000 eura podigao je 2015. na 10 godina, a rata za njega iznosi 1130 eura. Kovačević je u Janafu imao plaću od 25.736 kuna neto, a supruga mu zarađuje 16.879 kuna mjesečno. Tako za otplatu dvije rate kredita mjesečno Kovačevići daju iznos cijele suprugine plaće. Kovačević je pak prijavio i 50.000 kuna dodatnih prihoda godišnje od nastavne djelatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Supruga Dragana Kovačevića vlasnica je i stana od 38 četvornih metara u Branimirovoj ulici koji nije naveden u imovinskoj kartici. U vlasništvu tvrtke Finkor su pak stan od 64 četvorna metra u Veslačkoj ulici u Zagrebu i od 101 četvornog metra u Ulici Božidara Adžije te sad već svima dobro poznati prostor “kluba” u Slovenskoj ulici. Kako pišu 24sata, Kovačevićeve tvrtke Eko-glob i CER vlasnice su i dva stana u Harambašićevoj ulici od 28 i 34 kvadrata. Stanove u vlasništvu svojih tvrtki Kovačević nije ni morao prijaviti, nego samo da je vlasnik tih tvrtki. A one imaju vrlo skromne prihode pa se postavlja pitanje kako su te tvrtke stekle nekretnine jer nema nikakvih tragova ni da su ti stanovi kupljeni kreditima. Svi ti stanovi kupljeni su između 2013. i 2018., osim onog u Ulici Božidara Adžije koji je Finkor kupio dok je Kovačević bio u upravi Zagrebačkog holdinga u koji je došao 2006.

Finkor je 2018. kad je kupio stan u Veslačkoj imao prihode od samo 90.200 kuna i dobit od 6000 kuna. Ukupni prihodi te tvrtke u zadnjih pet godina iznose 771.400 kuna, a dobit oko 210.000 kuna. Ta tvrtka nema nikakvih dugotrajnih obveza, dok joj kratkotrajne od 2017. iznose više od milijun kuna. Ukupni prihodi tvrtke Eko Glob od 2015. do 2019. iznose 301.900 kuna, a dobit 29.400 kuna. Ni ta Kovačevićeva tvrtka nema dugoročne obveze, a kratkoročne iznose od 2016. oko 530.000 kuna. CER je u zadnjih pet godina uprihodovao ukupno 274.200 kuna i imao ukupnu dobit od 115.900 kuna, nema dugoročne obveze, a kratokročne iznose oko 480.000 kuna.

Valja napomenuti da je Kovačević od 2000. uvijek bio na dobro plaćenim radnim mjestima, od Hagene i Holdinga do Janafa. Također, njegov je otac ovih dana izjavio da mu je on kupio prvi stan. Kovačevićev odvjetnik Ivo Farčić, pak, što se tiče mogućeg nerazmjera imovine njegova klijenta, izjavio je da on taj nerazmjer ne vidi i da se ne mogu Kovačeviću pripisivati stanovi koji su u vlasništvu njegovih tvrtki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.