Africa Check, portal koji sebi daje za pravo utvrđivati što je činjenično točno, a što nije na području država u Africi cenzurirao je objavu na Facebooku u kojoj se navodi da postoje samo dva spola te muškarci imaju jedan set, a žene drugi set kromosoma.
“Prema znanosti i religiji postoje samo dva spola”, tvrdi grafika koja kruži Facebookom u Južnoj Africi i drugdje na internetu.
Afrički “provjeravači činjenica” objavu su ovako opisali.
“‘Muškarci imaju 1 X i 1 Y kromosom’, stoji iznad fotografije na kojoj se čini da je mišićav muškarac. ‘Žene imaju 2 X kromosoma’, stoji iznad fotografije onoga što izgleda kao mala žena. (Ali izgled može biti varljiv.)”, objavio je Africa Check.
U nastavku su, prateći nešto što se zove rodna teorija koja je razvila rodnu ideologiju, ustvrdili da je biološki spol jedno, a rod druga stvar, te da se kromosomi odnose na biološki spol, dok je rod stvar odabira pojedinca, ali i arbitrarnih stavova društva općenito.
“Rod se shvaća kao društveni konstrukt: norme, uloge i ponašanja povezana sa ženama i muškarcima. Oni se mogu promijeniti tijekom vremena kako se mijenjaju društva. S druge strane, spol opisuje anatomiju”, tvrde “faktografi”.
Apsurdne tvrdnje “provjeravača činjenica”
Dodatno navode podatak da se procjenjuje da se “1,7 % ljudi diljem svijeta ne uklapa u tradicionalno stroge biološke definicije žene i muškarca. Neke procjene idu čak do 4 % svjetske populacije”. Kao dokaz za to navode postojanje interspolnosti koja je “krovni pojam za širok raspon stanja koja se različito nazivaju razlikama u spolnom razvoju, poremećajima spolnog razvoja ili različitog spolnog razvoja”.
Prema “faktografima” je dakle, činjenica da postoje rijetki defekti pri kojima žene imaju primjerice razvijeniji klitoris, a vaginu zatvorenu (što doktori zovu stanjem 46, XX) i da neke osobe mogu imati maternicu i testise unutar tijela, pri čemu testisi možda neće raditi ispravno (što doktori zovu stanjem 46, XY) dokazuje da je tvrdnja kako postoje samo dva spola, muški i ženski netočna.
Tvrdnja raznih “faktografa” pa i cijele rodne teorije je, naravno, apsurdna, jer zabraniti izjavu da postoje samo muški i ženski spol, odnosno muškarci i žene s točno određenim setom kromosoma jer primjerice postoji fenomen hermafrodita, jednako je apsurdno kao i zabraniti izjavu da krave imaju četiri noge jer je moguć fenomen da se govedo oteli s rijetkim defektom, s petom i šestom nogom na leđima.
Hoće li Faktograf krenuti istim stopama?
Africa Check je kao i hrvatski Faktograf podržavatelj Međunarodne mreže za provjeru činjenica (IFCN) i njezinog Kodeksa načela pa će biti zanimljivo hoće li i u kojem vremenskom periodu zabranjivati iste tvrdnje na hrvatskom jeziku zabranjivati pojedincima i medijima.
Taj hrvatski “portal za provjeru činjenica” posebno je bio aktivan za vrijeme koronavirusa. U siječnju je portalu Narod.hr cenzurirao članak “Kanada: 50.000 kamiona u konvoju – veliki prosvjed protiv obveznog cijepljenja”. U svibnju je tvrdio da se Narod.hr u čak 22 članka činjenično neutemeljeno i manipulativno koristio terminom “feticid”. Faktograf je dapače sebi dao za pravo difamirati liječnike i u praksi ih proglašavati nestručnima.
Faktograf je posebno daleko otišao u cenzuri prof. dr. sc. Matka Marušića i portala Narod.hr zbog pisanja odnosno prenošenja mišljenja o podrijetlu koronavirusa, da bi se na kraju pokazalo kako je Faktograf bio u krivu, a Narod.hr u pravu, i ispostavilo se da, kad već ima ovlasti cenzurirati, cenzurira mišljenja koja se ispostavljaju točnima, a mišljenja predstavlja kao činjenice koje se na kraju ispostavljaju netočnima.
Tekst se nastavlja ispod oglasa