Kroz međunarodni volonterski projekt „72 sata bez kompromisa“, koji se održava u tri hrvatska grada (Zagreb, Split, Dubrovnik), mladi diljem Hrvatske moći će pokazati vrijednost pomaganja potrebitima i popularizirati volontiranje među svojim vršnjacima. Tom prilikom porazgovarali smo s nekolicinom mladih djevojaka koje su već iskusile čari volontiranja i pomaganja onima u potrebi. Učinile su to kroz akciju „Napredujmo zajedno“, a sada su to iskustvo odlučile podijeliti da bi mladi uvidjeli kako svako davanje uistinu obogaćuje.
Riječ je o volonterskom projektu koji je održan ljetos u Španjolskom gradu Valladolidu u organizaciji neformalne skupine mladih „Mladi budite anđeli svijeta“ (Mladi BAS) iz Velike Gorice i „Kumen Fundación“ iz španjolskog Valladolida, a koji je sufinanciran od programa Erasmus +.
Tridesetak mladih djevojaka, Hrvatica i Španjolski, udružilo je snage i time su pokazale vrijednost zajedništva i kvalitetne suradnje. Sudjelovale su u radionicama o organiziranju slobodnog vremena za poslovne i privatne potrebe.
U sklopu radionica djevojkama su govorile i zanimljive gošće bogatog životnog iskustva čije su zanimljive savjete pozorno upijali svi prisutni. Tako su prisutni imali priliku čuti nešto o uključivanju osoba s invaliditetom u posao i to iz prve ruke. Naime jedna od gošća bila je i mlada Paola, djevojka s Downovim sindromom koju dijagnoza nije spriječila da svoju strast za modom pretvori u posao i hobi; uz pomoć majke i sestre održava radionice u kojima govori o važnosti lijepog odijevanja bez obzira na zdravstvene prepreke. Na stranice njezinog modnog bloga možete zaviriti ovdje, no Paula nije bila jedina zanimljiva gošća ove akcije.
Ivana Ropuš, voditeljica projekta, s posebnim je entuzijazmom spominjala gošću koja je na nju ostavila poseban dojam; majka desetero djece podjelila je svoja iskustva o tome kako uspješno održati ravnotežu između poslovnog i privatnog života. Posebno je zanimljiv odgovor dala na pitanje kako održati dug i uspješan brak kakav i njezin, tvrdi Ivana. Gošća je objasnila kako je recept jednostavan; govorite mužu svakog dana koliko ga volite, a nakon 40 godina braka shvatit ćete da ga zaista i volite, što je izazvalo smijeh među sudionicama.
Djevojke su vrijeme provodile i u staračkom domu „Amma El Encinar del Rey“ u kojem su za štićenike pripremile festival i upoznale ih s ovdašnjom gastronomijom i kulturom.
Djevojke su se u Hrvatsku vratile pune dojmova i s jednim lijepim životnim iskustvom koje će, tvrde, ponoviti i u budućnosti s razvitkom projekta i daljnjom suradnjom s timom iz Španjolske koja im se utisnula u srce:
„Španjolska i Hrvatska u sličnoj su situaciji što se tiče ekonomije pa je i ondje problem gospodarska kriza i manjak radnih mjesta. Ipak čini nam se kako se Španjolci bolje nose s nedaćama; vrlo su opušteni i vedri, a zanimljivo je i koliko su otvoreni i pristupačni što se vidi i po čestom grljenju i ljubljenju te otvorenijem iskazivanju emocija što nam je bilo vrlo simpatično i na što se čovjek lako navikne“, tvrdi Iva Horvatić, sudionica projekta.
Dodaje i kako ovakvo iskustvo jedva čeka ponoviti, a volonterski angažman preporučuje svakome.
„Ne treba imati neka velika očekivanja i puno promišljati, dovoljno je samo zakoračiti, dati sebe drugima i onda se sve barijere ruše, ako su uopće postojale i zauzvrat primite puno više nego što ste dali“, zaključila je naša sugovornica.