Site icon narod.hr

Akcija Porezne uprave: ‘Pročešljali’ najveće restorane – neki moraju platiti čak 4 mil. kn?

ugostitelji restorane

Foto: iStock by Getty images,

Posljednjih dana velik je odjek u javnosti imala akcija Porezne uprave, koja je proteklih mjeseci “pročešljala” najveće restorane u zemlji. Bura se podignula zbog iznosa koje trebaju platiti oni kod kojih su utvrđene nepravilnosti. Govori se o 500 tisuća pa čak do 4 milijuna kuna, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Račune u kunama i eurima već ima više od 400 kafića, trgovina i pekarnica

Otprilike tisuću restorana, posebno na Jadranu, otocima i u Zagrebu, pročešljali su porezni inspektori. Kod 800 ugostitelja – sve je bilo kako treba, no kod njih dvjesto knjige nisu bile u redu.

– Ne znamo u stvari što se točno dogodilo kod tih pojedinaca, jedino što nas smeta da se navodi ugostitelji u množini i to na sve nas baca sjenu i ispada da bi sve nas trebalo nadzirati, kaže predsjednik zadarskog Ceha ugostitelja pri HOK-u Robert Kovačević.

Što su sve provjeravali, iz Porezne uprave ne otkrivaju. Neslužbeno, nisu gledali samo jesu li računi fiskalizirani, nego su i prijavljeni promet uspoređivali s knjigom ulaznih računa, dakle nabavljenom robom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Primjerice, vi kao ugostitelj kupili ste robe za 100 tisuća kuna, prodali ste tu istu robu za 200 tisuća kuna. Porezna uprava je odlučila na nivou cijele države da se trebala prodati za 260 tisuća kuna. Razrezali su porez unazad vremenskog perioda koji su kontrolirali. Odlučili su odrezati PDV. Znači, nemoguće je da svi imamo istu maržu u Republici Hrvatskoj, tvrdi predsjednik Udruženja ugostitelja grada Zagreba Franz Letica.

Ugostitelji koji su se našli na meti poreznika zasad pomoć nisu zatražili od strukovnih udruženja. Pretpostavlja se da je riječ o većim ugostiteljima.

– Najveći dio ugostitelja nema niti bruto prihod koliko se tu piše – do 4 mlijuna, tako da je to za nas nepojmljivo, naglašava predsjednik šibenskog predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Joso Smolić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na rješenja se mogu žaliti i tražiti vještačenje, a postupak objašnjava porezni stručnjak Vlado Brkanić. Kad se dobije rješenje, može se ići u pravni postupak osporavanja dobivenog rješenja. Ali, dodaje – “mora podastrijeti činjenice koje dokazuju da je nešto pogrešno utvrđeno”.

Iznosi koje trebaju platiti – nisu kazne, nego procjene porezne osnovice. Iz Porezne poručuju da će oni koji priznaju i podnesu zahtjev za sklapanje nagodbe biti oslobođeni plaćanja dijela kamata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version