Site icon narod.hr

Ako je Hrvatska demokratska država, zašto se toleriraju simboli totalitarnih režima i ideologija?

Foto: Fah

Sisački biskup Vlado Košić održao je govor na Okruglom stolu povodom 70. obljetnice pokolja u Bleiburgu. Govorio je, između ostaloga, i o simbolima totalitarističkih sustava. Dakle, komunističkih, fašističkih i nacističkih režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smatram da bi nova vlast morala donijeti zakon protiv ‘negacionizma’ prema kojem ne bi bilo dopušteno nijekati zločine komunizma, kao što se ne bi smjeli nijekati niti zločini Holokausta ili nacizma i fašizma. Ja mislim da bi takav zakon trebao sadržavati zabranu isticanja znaka crvene petokrake zvijezde, što opet s druge strane odgovara zabrani simbola nacizma odnosno fašizma”, poručio je biskup Košić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se biskup i na lustraciju, o kojoj se posljednjih mjeseci u Hrvatskoj puno govori, no, problem je u tome što se nalazimo u predizbornom vremenu kada je teško shvatiti govore li političari iskreno kada najavljuju lustraciju, ili se pak radi o predizbornim spinovima.

“Potrebno je donijeti zakon o lustraciji, da se barem očisti hrvatsko društvo od nositelja represivnih aktivnosti nad našim narodom, u razdoblju od ’45. do ’90. godine, a prije toga mislim na sudjelovanje u političkom životu i obnašanju djela državnih i lokalnih vlasti u sudstvu, vojsci i politici. Lustracija bi se trebala provesti i u medijima koji su često trube vladajućih, a nisu tražitelji istine niti glasnogovornici naroda”, smatra sisački biskup, koji je tako i osobno dao svoj doprinos raspravi o pravoj demokratizaciji Hrvatske, koje neće biti bez lustracije, ali i bez jednakog odnosa društva te hrvatskih institucijama prema svim simbolima svih totalitarnih režima i ideologija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje u Hrvatskoj

Simboli iz ustaškoga, ali i komunističkoga razdoblja, nisu u Republici Hrvatskoj zakonom zabranjeni. Nigdje se izrijekom ne spominje niti ustaške, niti komunističke simbole, što otvora prostor za manipulacije.

Naime, zanimljivo je kako se, u praksi, nošenje ustaških simbola kažnjava, dok za one koji ističu komunističke simbole nema nikakve kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prekršaje vezane uz ustašku simboliku kažnjavaju prekršajni sudovi kaznama u okviru odredbe zakona o kažnjavanju djela na temelju govora mržnje.

S druge strane, kada se jugonostalgičari okupljaju u Kumrovcu i ističu crvenu petokraku, nema nikakve reakcije, niti policije, niti medija, štoviše, na ovakvim skupovima redovito se pojavljuju i neki istaknuti političari, kao što je to bivši hrvatski predsjednik, Stjepan Mesić te mnogi drugi. Još bolje, bivši predsjednik Ivo Josipović troroge kape s petokrakom nazvao je lijepima i simpatičnima.

Stanje u EU

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europsko vijeće za toleranciju i pomirbu je pokrenulo inicijativu da se u svim zemljama Europske unije najstrože zabrani propagiranje totalitarnih ideja i njihovih simbola, s naglaskom na komunizam, te da taj čin bude kazneno djelo.

Ukoliko ovaj prijedlog prođe u Europarlamentu, i usvoji li ga potom i svih 28 država članica, i Hrvatsku očekuju promjene. Tada bi isticanje Titove slike ili zvijezde petokrake postalo jednako mahanju svastikom i negiranju holokausta. Zanimljivo je da bi u slučaju da ova odluka prođe, Zagreb morao i ukinuti ime Trg maršala Tita, a Kumrovec više ne bi smio biti okićen zastavama i drugim simbolima komunizma.

Poljska je već donijela zakon kojim se kažnjava posjedovanje ili kupovanje komunističkih simbola, a predviđa do dvije godine zatvora za osobe koje posjeduju, kupuju ili javno promoviraju predmete ili videosnimke s komunističkim simbolima. Svi oni koji budu nosili majice s likom revolucionara Che Guevare, inače sudionikom kubanske revolucije prije više od pedeset godina i jednim od simbola komunizma, mogu očekivati drastične kazne. Zakonom su komunistički simboli dozvoljeni samo u svrhu obrazovanja te u kolekcionarske svrhe.

Komunistički i nacistički simboli zabranjeni su i u Litvi, a mogu se vidjeti jedino kao eksponati u muzejima i u školskim knjigama. Za njihovo isticanje u javnosti kazne su od 1120 do 2200 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska i dalje zaostaje

Nažalost, u Hrvatskoj se o tome malo govori, a kada se i govori uglavnom se ignorira inicijativa Europskog vijeća za toleranciju i pomirbu, što dovoljno govori o demokratskoj razini u Hrvatskoj, iako smo već odavno ušli u 21. stoljeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska u mnogočemu zaostaje, nažalost, ni kad je demokratizacija zemlje u pitanju nismo iznimka, naprotiv, totalitarni simboli i dalje se toleriraju, pogotovo komunistički.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version