Dragan Zelić, izvršni direktor GONG-a predstavio je prijedloge za novo izborno zakonodavstvo kojim je istaknuo kako se zalažu za sveukupnu reformu izbornog zakonodavstva.
Manji broj izbornih jedinica, uvođenje preferencijalnog glasovanja uz prag od pet posto, zabrana saborskim zastupnicima da istovremeno budu i gradonačelnici, odnosno načelnici, dio su prijedloga novoga izbornog zakonodavstva što ga je danas javnosti predstavio GONG.
“Ukoliko ova vlada ne želi mijenjati izborno zakonodavstvo, je li ona spremna na ikakve ozbiljnije reforme u ovoj zemlji“, zapitao je Zelić ocijenivši kako se odustaje od građanskog odgoja a reforma javne uprave i teritorijalni preustroj još ostaje znanstvena fantastika.
Napomenuo je kako ima vremena za promjenu izbornog zakonodavstva – rokovi istječu u veljači 2015. no iznad svega važna je politička volja.
„Nas iznenađuje da predsjednik Vlade nema interesa, ne pokazuje volju da se uopće izjasni o ovoj problematici“, rekao je Zelić te dodao kako bi željeli da SDP i HDZ pokaže jasnu poziciju oko ovog pitanja – zanimljivo je da dvije najjače političke stranke nemaju jasne stavove po ovim pitanjima.
Tražili su sastanak sa Zoranom Milanovićem, predsjednikom Vlade, te s predstavnicima HDZ-a u vezi prijedloga no ništa im nije odgovoreno, dok ih je Josip Leko predsjednik Sabora primio i podržao zahtjeve.
Imali smo iskustvo proizvoljnih izbornih promjena
Nenad Zakošek, dekan Fakulteta političkih znanosti i član GONG-a pojasnio je da je dobro da se izborna tematika reformira u jednom dijaloškom procesu – moraju sudjelovati stranke, stručnjaci i drugi zainteresirani.
„Imali smo iskustvo proizvoljnih izbornih promjena koja vladajuća većina nametala od izbora do izbora koje su išle za time da maksimaliziraju šanse vladajuće opcije“, rekao je Zakošek te dodao kako će u Hrvatskom saboru biti rasprava 8. srpnja gdje će se predstaviti sveobuhvatna analiza višegodišnjeg rada GONG-a.
„Ako uvedemo preferencijalno glasovanje ili neke druge mehanizme koje bi građanima dale osjećaj da mogu utjecati na to tko sjedi u Hrvatskom saboru i na sami dnevni red Sabora, možda bi bili manje zainteresirani da koriste referendum kao oružje protiv predsjedničkih tijela“, objasnio je Nenad Zakošek prijedlog da izmjene referendumskog pravnog okvira uz uvjet prikupljanja 5 posto birača, u roku 30 dana.
Prijedlozi GONG-a za novo izborno zakonodavstvo
GONG predlaže šest izbornih jedinica, čija veličina ne mora biti ista u smislu broja mandata, tj. u pojedinim izbornim jedinicama može se birati različit broj zastupnika. Potrebne su i izmjene referendumskog pravnog okvira u pravcu lakšeg pokretanja državnog referenduma od strane građanskih inicijativa uz uvjet prikupljanja pet posto potpisa birača, prikupljenih u roku od 30 dana. Za pokretanje lokalnog referenduma potrebno je smanjiti potreban broj potpisa na 10 posto, a umjesto kvoruma izlaznosti treba uvesti kvorum potvrđivanja.
GONG se zalaže za uvođenje preferencijalnog glasanja uz prag od pet posto te zabranu kandidiranja osoba osuđenih za specifična teška kaznena djela do isteka perioda rehabilitacije poput osuđenih za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, zloupotrebu položaja i ovlasti, gospodarskog kriminala i ratnog profiterstva, kao i zabranu istovremenog obnašanja dužnosti saborskog zastupnika i općinskog načelnika ili gradonačelnika kako bi se spriječilo gomilanje funkcija i potencijalne sukobe interesa.
Potrebna je i daljnja profesionalizacija tijela za provedbu izbora u smislu da članovi Državnog izbornog povjerenstva ne moraju biti suci Vrhovnog suda, niti birani samo iz reda pravnika nego i drugih relevantnih struka (politologija, sociologija, ekonomija, informatika, novinarstvo). I na nižim razinama je potrebno operacionalizirati profesionalizaciju izbornih povjerenstava i biračkih odbora. Što se tiče medijskog predstavljanja kandidata i stranaka na izborima, GONG preporučuje poštivanje načela proporcionalne jednakosti u smislu da se pristup i zastupljenost kandidata u medijima osigurava razmjerno potpori biračkog tijela koju kandidat ili politička stranka imaju prema relevantnim istraživanjima javnog mnijenja.
Osim uvođenja obveze prikupljanja potpisa kao uvjeta za kandidiranje za sve izborne liste, potrebno je i dosljedno provoditi Zakon o političkim strankama jer postoji velik broj tzv. mrtvih političkih stranaka koje realno ne djeluju te uspostaviti jedinstvenu lako pretraživu bazu podataka u vidu online aplikacije (povezive s drugim bazama u cilju prevencije korupcije) o donacijama primljenim tijekom godine, donatorima i financijskim izvještajima.
Udruga „U ime obitelji“ na najavila je 11. lipnja kako na jesen pokreće izjašnjavanje birača o potrebi raspisivanja referenduma o izmjeni Ustava s načelima koji će dovesti do promjene izbornog sustava, a kojim bi se osiguralo da birači na parlamentarnim izborima mogu izravno – imenom i prezimenom, odabirati svog predstavnika u Hrvatskom saboru uvođenjem preferencijalnih glasova bez cenzusa.
Po najavama Udruge, od 21.9. do 5.10.2014. hrvatski birači izjašnjavat će se i o raspisivanju referenduma kojim bi se Vladu RH obvezalo, također, da već za sljedeće parlamentarne izbore omogući da svi hrvatski državljani – i oni sa prebivalištem u Hrvatskoj i oni izvan nje, glasuju dopisnim i/ili elektronskim putem. Takav bi način glasovanja ukinuo diskriminaciju svih onih državaljana s prebivalištem izvan Hrvatske koji se prvo moraju prijaviti da žele glasovati uz dostavu preslika svojih dokumenata, a onda moraju često putovati daleko kako bi mogli iskoristiti svoje Ustavom zajamčeno pravo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa