Izdavačka kuće Alfa predstavila je 50 udžbenika za osnovne i srednje škole za sljedeću školsku godinu razvijene po službenoj inačici kurikuluma, koja je stupila na snagu početkom ove godine.
Nova generacija udžbenika ima novi dizajn, standardizirani format i bolje tehničke karakteristike, manje su mase i praktičniji za upotrebu u učionici i nošenju u školskoj torbi. Novost su i udžbenici koji su grafički, jezično i sadržajno prilagođeni učenicima s teškoćama u razvoju, a koji su u potpunosti usklađeni s udžbenicima za redoviti program, rečeno je na predstavljanju.
“Svi udžbenici razvijali su se u potpunosti usklađeni sa službenom konačnom inačicom kurikuluma i već sada su prisutni kao tiskana i digitalna ogledna izdanja u odobrenju Ministarstva znanosti i obrazovanja te su dostupni na uvid svim zainteresiranim nastavnicima i školama”, kazao je direktor izdavačke kuće Alfa Miro Petric.
Novi udžbenici biraju se od 1. do 15. lipnja 2019., ove godine prvi put putem online aplikacije. Odluku o odabiru udžbenika u razrednoj nastavi donose učitelji razredne nastave dok u višim razredima osnovnih i svim razredima srednjih škola odluku donose stručni aktivi predmeta na razini škole, rečeno je.
Novost ove godine su i udžbenici koji su grafički, jezično i sadržajno prilagođeni učenicima s teškoćama u učenju, a potpuno su usklađeni s udžbenicima za redoviti program. To je novost koja prati Ugovor iz Marakeša o pravima na pismenost i pravima na prilagodbu prema gradi laganoj za čitanje i razumijevanje, a koji je Hrvatska potpisala u studenome prošle godine.
U obrazovni sustav Republike Hrvatske uključeno je više od 30.000 učenika s teškoćama u učenju. Zbog toge je dostupnost usklađenih udžbeničkih izdanja s prilagodbama iznimno važna za hrvatsko školstvo, rečeno je.
Učenici s teškoćama u učenju uključeni su u redoviti sustav školovanja u osnovnim i srednjim školama te, prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, imaju pravo na primjeren program prema svojim mogućnostima. Zato smo i mi ove godine pripremili nove udžbenike, na čijoj je prilagodbi radila profesorica logopetkinja Željka Butorac. Tako smo ove godine, uz udžbenike za redoviti program, ponudili nastavnicima i ravnateljima i izdanja s prilagodbama za niz predmeta, istaknula je direktorica nakladništva Daniela Novoselić.
Učenici s teškoćama ne žele se i ne bi se trebali razlikovati od svojih vršnjaka po tome kojim se udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima koriste u nastavi. Sto se tiče sadržajne prilagodbe, ona se ponajviše odnosi na smanjenje opsega zadataka i vokabulara, na smanjivanje broja rečenica te upotrebu jednostavnije sintakse. “Vjerujemo da će ovi udžbenici pomoći nastavnicima u radu i omogućiti učenicima da s lakoćom uče i rade te ih ne skrivaju od drugih učenika, u strahu da su različiti od ostalih u razredu”, ustvrdila je Željka Butorac.