Site icon narod.hr

Alvir: Želimo da Srbija prizna agresiju na Hrvatsku

ljiljana alvir

Foto: Snimka zaslona

Još uvijek je nerazjašnjena sudbina mnogih nestalih branitelja i civila, ali i procesuiranje ratnih zločina. Što je s optužnicom protivi vrha JNA koju je Državno odvjetništvo podignulo još 2002., a jučer je završila na panoima u središtu Vukovara?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome u emisiji U mreži Prvog na HRT-u govore državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Andrea Metelko Zgombić, zamjenica glavne državne odvjetnice Jasmina Dolmagić i predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir.

Alvir je rekla kako su nezadovoljni što čelnici JNA nisu odgovarali za zločine, ali kako kaže, u ovom trenutku im je potreban istinski pijetet prema žrtvama iz Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje koliko bi jedna presuda donijela katarzu za obitelji, Alvir je rekla kako bi presuda donijela katarzu u smislu suočavanja Srbije kao sljednice Jugoslavije i vojske Srbije kao sljednice JNA.

Svi želimo da oni priznaju agresiju na RH, ali teško će biti da saznamo istinu o nestalima, naglasila je.

– Kazna za Veselina Šljivančanina je premala i ona je bila veliko razočaranje za obitelji pogubljenih na Ovčari, ali i za cijeli hrvatski narod. U tom kontekstu treba promatrati i optužnicu koju je RH podignula, a koja je bila prepuna netočnih podataka kada govorimo o imenima i mjestima stradavanja. Sama optužnica takva kakva je nije bila održiva, rekla je i dodala kako i danas nakon toliko godina, obitelji nestalih govore da što njima vrijedi da se nekoga optuži, ako oni ne znaju istinu o svojim najmilijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Naša satisfakcija danas i prije 20 godina nije ista, iako udruga obitelji smatra da se zločini moraju procesuirati, zbog ne ponavljanja zločina i slanja poruke da je zločin ne kažnjiv, istaknula je.

Dolmagić: Hrvatska pokrenula postupke protiv 3736 osoba

Na pitanje što je s optužbom koja je pokrenuta protiv vrha JNA, prije 19 godina, Dolmagić je rekla kako bi prvo željela reći da ima razumijevanje za razočaranje obitelji žrtava i nestalih.

– Ovaj je predmet samo jedan od predmeta koji se odnosi na ratne zločine počinjene na području istočne Slavonije i vukovarskog područja gdje je podignuta optužnica protiv JNA. Optužnica protiv vojnog vrha JNA ima još, naglasila je i dodala kako su optužene osobe hrvatskom pravosuđu bile nedostupne. Državno odvjetništvo je podignulo optužnicu koja je pred sudom, a Hrvatska do prije 5 godina nije sudila u odsutnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Suđenja u odsutnosti su bile velika primjedba za Hrvatsku u pretpristupnim pregovorima s EU i postojale su preporuke da se to ne čini. U tom je predmetu traženo izručenje optuženih osoba, no to je odbijeno zato što ni jedna država ne izručuje svoje državljane, rekla je i dodala kako se istima nije moglo suditi u odsutnosti.

– Ta praksa što se tiče suđenja u odsutnosti se promijenila, jer smo 2015. godine dobili presudu Europskog suda za ljudska prava, naglasila je.

Na pitanje koliko je presuda doneseno zbog zločina počinjenih u Vukovaru, Dolmagić je odgovorila kako je Hrvatska od 1991. do danas pokrenula kaznene postupke protiv 3736 osoba. Trenutno traju postupci protiv 678 osoba, a 666 osoba je osuđeno. Od te brojke na zločine u Vukovaru, odnosi se 431 osobu koja je procesuirana.

– Presudu je dobilo 210 osoba, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srbiji ne postoji politička volja da se kazne osumnjičeni

Očito je da u Srbiji ne postoji politička volja da se istraže sve okolnosti i da se kazne osumnjičeni, ali Hrvatska čini sve da se takav stav Srbije promijeni. To prije svega čini bilateralno, naglasila je Metelko Zgombić.

– Hrvatska neprestano otvara ova pitanja tijekom pristupnog procesa Srbije za ulazak u EU, rekla je i dodala kako članice EU vide da Srbija nije učinila dovoljno napora za ulazak u Uniju.

– Hrvatska je pokrenula postupak pred sudom u Haagu zbog povrede konvencije o genocidu i taj postupak iako nije rezultirao jasnom presudom koja bi rekla da je Srbija odgovorna za genocid na teritoriju RH, ali je sud jasno rekao da je Srbija odgovorna za genocid u BiH. Mi smo tijekom postupka dali dokaze za ubijanja, razaranja mučenja, silovanja u preko 100 gradova u Hrvatskoj, istaknula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version