Amerikanci kupuju INA-u, kako je ne bi kupili Rusi?

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Jutarnji list je danas objavio formalno pismo namjere koje je američka tvrtka Castleton Commodities International (CCI) u ožujku uputila hrvatskom premijeru Andriji Plenkoviću, izrazivši svoj interes da bude novi strateški partner hrvatske naftne tvrtke INA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni tvrde kako je Fabrizio Zhichchi, jedan od vodećih ljudi CCI-ja, u pismu od 6. ožujka, naveo kako je kompanija spremna financirati otkup MOL-ovog udjela u INA-i. CCI navodno ima na raspolaganju 3,6 milijardi dolara osiguranih kreditnih linija te mogućnost njihova daljnjeg proširenja.

Glasnogovornik Stožera za obranu rafinerije: Očekujemo potporu Grada Siska i Sisačko-moslavačke županije

U pismu se navodi, prema Jutarnjem listu, kako bi “CCI preuzeo ulogu strateškog investitora i partnera u Ini podržavajući ministarstva hrvatske Vlade u nizu ključnih sektora: kroz osiguranje financiranja i kao ulagački partner, kao komercijalni partner u ugovornim odnosima kao što su prerade sirove nafte i derivata, trgovanje i opskrba finalnim proizvodima, upravljanje rizicima, vođenje investicijskih projekata u svim segmentima poslovanja te menadžment ljudskih resursa”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rafinerijski sindikati i Stožer za obranu sisačke Rafinerije ogorčeni najavom novog predsjednika uprave INE

Ta punuda dolazi desetak mjeseci nakon što je Igor Sečin, prvi čovjek ruske naftne kompanije Rosnjeft i jedan od najbližih suradnika tamošnjeg predsjednika Vladimira Putina, javno iskazao interes za preuzimanje udjela koji mađarski MOL drži u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ina-i.

Još je bivša veleposlanica SAD-a u Hrvatskoj Julieta Valls Noyes u studenome prošle godine ustvrdila kako je jedna “zapadna kompanija zainteresirana za Inu”, a novi veleposlanik Robert Kohorst, imenovan od Donalda Trumpa, u jednom od svojih prvih istupa izričito je poručio da “ruski investitor u Ini nije u interesu Hrvatske“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tumačenju Jutarnjeg, CCI ne bi izravno okupio MOL-ov udio u INA-i, ili bar ne cijeli, već bi zapravo CCI pomogao svojim kreditnim linijama hrvatskoj vladi u otkupu mađarskog dijela INA-e od Mađara. Hrvatska se zakonom iz 2002., donesenim prije ulaska u EU koja traži privatizaciju velikih sustava u vlasništvu države koji su često izvori korupcije i neučinkovitog upravljanja, obvezala privatizirati najmanje 75 posto dionica kompanije, odnosno spustiti svoj udio ispod kontrolnog paketa, koliko i Mađarska država ima u MOL-u, no trenutno Vlada RH ima 42 posto dionica INA-e u vlasništvu.

Svoje tvrdnje Jutarnji list je potkrijepio i kopijom pisma namjere koje je došlo do njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.