“Oluja je najveći politički događaj u povijesti hrvatskog naroda jer je omogućila oslobađanje i s tim utemeljenje hrvatske države. To je ujedno najveća vojna pobjeda nad srpskim agresorom bez obzira na ogromnu razliku u snazi u korist agresora”, rekao je za narod.hr ratni ministar zdravstva Andrija Hebrang.
Istaknuo je kako se operacija Oluja pripremala još 1992. godine kad se nizom akcija zauzela kontrola nad položajima s druge strane Dinare da bi se moglo ući u srce paradržavne tvorbe – u Knin da ga se oslobodi. Organizacijske, tehničke i financijske su trajale 2 godine.
“Početak Oluje 4. kolovoza bio je jedno veliko rasterećenje za sve koji smo sudjelovali u tome. Sam Knin kao središte i pojam oslobađanja Hrvatske ostao mi je u sjećanju jer sam ondje došao treći dan Oluje. Tada sam preuzeo kninsku bolnicu, skidao ćirilične natpise te zaštitio 50 njihovih civila koje smo tamo zatekli i preuzeli kontrolu nad bolnicom”, naglasio je Hebrang.
“Danas 20 godina kasnije moje uspomene su obojene tugom. Naime, na taj najsvjetliji dan u hrvatskoj povijesti, oni koji nisu sudjelovali u Domovinskom ratu su uspjeli podijeliti hrvatski narod – na dva lokaliteta obilježavaju 20. godina od Oluje”, ocijenio je dodavši: “U Zagrebu, gdje će biti ne samo oni koji nisu sudjelovali već su učinili sve da se Hrvatska ne oslobodi, tu prvenstveno mislim na Zorana Milanovića, Ivu Josipovića, Vesnu Pusić – uspjeli su napraviti novu podjelu. To je nedopustivo”.
“Zato sam tužan što na tu obljetnicu umjesto da se i oni koji se nisu priključili Domovinskom ratu stave konačno na stranu pobjednika, ovime su pokazali da žele sve učinit da rascjepe pobjedničke redove”, naglasio je Hebrang.
“Takvo jedinstvo i sloga koju smo vidjelu u Domovinskom ratu kod naših branitelja, takav entuzijazam i ta snaga domoljublja koju smo onda imali nećemo imati nikada više jer su pojedinačni interesi danas nadvladili opće interese. Sva je sreća da smo onda imali tada jednog Franju Tuđmana, jednu homogenu Hrvatsku demokratsku zajednicu kao pobjednicu na izborima. Nažalost, nakon toga, to se jedinstvo više nije nikada ponovilo”, poručio je.
“Laži koje sije poražena strana povodom 20. obljetnice akcije Oluja su razumljive jer poraženi ima pravo na sve. Srpska strana čak širi dvije neistine – da je nad srpskim civilima učinjen genocid protjerivanja što je vrlo jednostavno dokazati da je laž jer imamo dokument zapovijedi Mile Martića koji zapovijeda evakuaciju stanovništva iz Knina prije početka Oluje”, pojasnio je dodavši kako je druga velika laž civilne žrtve.
“I dalje bivši agresori poraženi u ratu vade novo oružje uz podršku Vesne Teršelič i sličnih suboraca te govore da smo ubili 667 civila u Oluji. Dao sam podatke koji dokazuju da to nije istina – Žarko Puhovski koji je zastupao takvu osudu protiv vlastite države je na sudu u Hagu ismijan jer su mu rekli da su s njegova popisa 42 civila ubijena, a ne 667 kako je bilo napisano”, pojasnio je Hebrang te dodao kako je srpski agresor ubio 8000 hrvatskih civila koji su svi identificirani poimence.
“Od 8000 ubijenih hrvatskih civila polovina ubijenih su žene i djeca. Umjesto da govorimo o genocidu nad hrvatskim civilima, mi dozovoljavamo da prodiru u naše medije s lažima o genocidu nad srpskim civilima. Povijest to mora iznijeti na čistac – mi imamo dokaze, oni ih nemaju”, zaključio je Hebrang