Najkorištenije antibiotike Sumammed i Klavocin po novom moći ćemo dobiti samo uz plaćanje. Tako ćemo Sumamed u pakiranju 6 tableta od 250 mg plaćati 31,31 kunu, a pakiranje od 3 tablete po 500 mg plaćat ćemo 25,53 kune. Klavocin bid (14 tableta x1 g) plaćat ćemo 17,42 kune.
Naime, na Upravnom vijeću Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) 2. ožujka 2015. godine usvojena je nova Lista lijekova, nakon završenog redovitog postupka Javnog nadmetanja za utvrđivanje cijena lijekova za osnovnu i dopunsku listu lijekova kojim se usklađuju cijene lijekova već uvrštenih u važeće liste lijekova HZZO-a.
Nadmetanje se provodilo sukladno odredbama Pravilnika o mjerilima i načinu za određivanje cijena lijekova na veliko i o načinu izvješćivanja o cijenama na veliko, rekli su u HZZO-u. Pravilnikom je strogo propisano da se na dopunsku listu lijekova prebacuju lijekovi za koje ponuđač ne uskladi cijenu s ponuđenom na Javnom nadmetanju, priopćili su iz HZZO-a.
111 lijekova prebačeno na dopunsku listu
S dopunske liste lijekova 14 pakiranja lijekova prešlo je na osnovnu listu, što znači da osiguranici više za te lijekove neće plaćati doplatu.
Nadalje, s osnovne liste lijekova 111 pakiranja lijekova premješteno je na dopunsku listu. Za sve lijekove na dopunskoj listi uvijek postoje na osnovnoj listi lijekova generičke i kliničke paralele lijeka, istog sastava i istog djelovanja, što znači da osiguranici mogu i dalje besplatno dobiti odgovarajući lijek, tvrde iz HZZO-a.
U HZZO-u naglašavaju kako je obveza izabranih doktora u primarnoj zdravstvenoj zaštiti je da redovito prate izmjene na listama lijekova. Ukoliko osiguraniku prepisuju lijek s dopunske liste lijekova na koji se plaća doplata, doktor je dužan pitati pacijenta da li želi i da li je u mogućnosti nadoplatiti lijek. Ukoliko to ne želi ili ne može izabrani doktor mu mora propisati istovjetni lijek s osnovne liste lijekova. Tek uz pristanak osiguranika doktor može propisati lijek s dopunske liste lijekova.
Ovim Javnim nadmetanjem je za ukupno 939 pakiranja lijekova snižena cijena (za 754 pakiranja lijekova s osnovne liste lijekova, te za 185 pakiranja za lijekove iz dopunske liste). Sve uštede ostvarene ovim Javnim nadmetanjem koristit će se za dodavanje novih lijekova na listu, te povećanje prava pacijenata u smislu širenja indikacija koje pokriva HZZO, kazali su Zavodu.
Hrvati imaju najskuplje lijekove u EU
Ipak, u okolnim zemljama lijekovi su jeftiniji, a u Hrvatskoj su skuplji i lijekovi koji ne idu na recept. PDV od 25 posto (što je najviša stopa u Europskoj uniji) na tu skupinu lijekova čini ih manje dostupnima te njihova prodaja pada. Večernji javlja kako ministar zdravlja Siniša Varga namjerava porez na lijekove sniziti na pet posto o čemu pregovara s Ministarstvom financija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa