Site icon narod.hr

Bačić predstavio Nacionalni plan stambene politike: Najveće iznenađenje model priuštivog najma

Zagreb, 18.10.2024. - Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić na konferenciji za medije predstavio je Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine. Na fotografiji Branko Bačić. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić predstavio je danas Nacionalni plan stambene politike RH do 2030.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Programom se želi omogućiti priuštivo i održivo stanovanje te prostor u funkciji stanovanja, za što će biti potrebno, procjena je, 1,2 milijarda eura.

Plan je krovni i prvi srednjoročni takav akt strateškog planiranja od nacionalnog značaja za područje stanovanja u Hrvatskoj, a Bačić je naglasio da je problematika priuštivog stanovanja, koju je istaknuo kao top temu u Hrvatskoj, prepoznata i na razini Europske unije.

Ono što je izazvalo najviše pitanja i sve iznenadilo novi je model priuštivog najma – država i privatni vlasnici trebali bi po prvi put surađivati. Naime, vlasnici koji imaju prazne stanove, a u njima ne borave dvije godine, moći će ih dati državi u najam, a onda će država tražiti sve one obitelji kojima je potreban najam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na primjer, vlasnik stana koji na šest godina državi iznajmljuje stan od 65 kvadrata od države bi dobio 42.000 eura. Što se tiče one obitelji koja bi taj isti stan uzela najam, gledalo bi se koliko je članova u kućanstvu. Ako se radi o dvije odrasle osobe koje zarađuju 2118 eura zajedno, njihova bi najamnina iznosila 30% iznosa, to jest, kretala bi se od 500-tinjak eura na više.

Sve to bit će točno i konkretno definirano jednom kada novi stambeni plan krene u javnu raspravu.

Visoke cijene stanova i najma

– Očito je tema stanovanja danas jedna od top tema u hrvatskoj javnosti s obzirom na nemogućnost pristupa priuštivom stanovanju značajnom broju naših sugrađana, rekao je Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako je stanovanje jedna od osnovnih ljudskih potreba te da dom predstavlja temelj stabilnosti i sigurnosti pojedinca i obitelji, a sve češće i radno mjesto.

– Ovaj strateški dokument izrađen je multidisciplinarno sagledavajući sve aspekte demografske, socijalne, gospodarske, financijske, prostorne i okolišne politike. Kroz sveobuhvatnu analizu identificirani su razlozi, kao i odgovori na iznimno visoke cijene stanova za kupnju, ali i najam u Hrvatskoj, rekao je Bačić.

Ustvrdio je kako proteklih godina bilježimo snažan rast cijena nekretnina i najma te potražnju koja je značajno i nad ponude, do čega je, kako je rekao, prije svega dovelo ulaganje u nekretnine, koje je građanima predstavljalo praktično oblik štednje. Dodao je kako je porasla i potražnja od strane stranih državljana, koji kupuju najveći dio nekretnina kupljenih gotovinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

958.000 stanova ne služi stanovanju

Bačić je naveo da je 2001. prema popisu stanovništva 76 posto svih nekretnina u Hrvatskoj namijenjenih stanovanju bilo u funkciji stanovanja, dok je prema popisu iz 2021. taj udio 16 posto manji. Ukupno 40 posto stambenog fonda – 958.000 stanova – ne služi stanovanju, a istovremeno nedostaje više od 230.000 stanova, naveo je.

– Nama trebaju novi stanovi na tržištu koji će omogućiti priuštivo stanovanje, poručio je.

Bačić je naveo kako se prema indeksu priuštivosti u Dubrovniku s prosječnom godišnjom plažom može kupiti svega 3,2 m2 stana, u Splitu 3,8, u Zagrebu 6,7, a u Vukovaru gotovo 22 m2.

– Ova činjenica svakako nas upućuje na to da ovaj dokument ne može na jednak način tretirati i provoditi se na području cijele Hrvatske, da te mjere moraju biti kalibrirane, usklađene s regionalnom razvijenošću, rekao je Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri cilja

Kao tri cilja Bačić je istaknuo – priuštivo stanovanje, održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja. Kako bi se ostvarila, mijenjat će se više zakona, odnosno donositi novi, među inim, novi Zakon o prostornom uređenju, novi Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu, novi Zakon o POS-u.

Kod prvog cilja, jedna od prvih mjera je aktivacija praznih nekretnina, rekao je Bačić, a najavio je i gradnju novih stanova.

Kao “itekako dobar alat” u aktivaciji praznih nekretnina istaknuo je porez na nekretnine, ali je naglasio da porezna politika nikada ne može riješiti sve izazove u bilo kojem sektoru.

– Porez na nekretnine će nam pomoći, on je jedna od poluga, ali nije dovoljan, dodao je.

Bačić je također rekao da će u idućih godinu do dvije dana u potpunosti aktivirati nekretnine u vlasništvu RH koje sada nisu u funkciji stanovanja.

Poručio je i kako je nužno zaustaviti prenamjenu stambenih jedinica koje služe za stanovanje u turističke apartmane za kratkoročni najam, koje “strahovito smanjuju ponudu na tržištu”.

Najavio je i povećanje potpora za energetsku obnovu i pojednostavljenje cjelokupnog procesa.

Jačat će se pravna sigurnost najamnog odnosa zbog čega će se i mijenjati Zakon o najmu stanova, a gradit će se i novi stanovi u državnom vlasništvu zbog čega će se i donijeti novi Zakon o POS-u.

Nova namjena – prostor za priuštivo stanovanje

Što se tiče prostora u funkciji stanovanja, Bačić je rekao kako žele učinkovitije upravljati zemljištem u RH. Novi Zakon o prostornom uređenju prvi će put u povijesti utvrditi novu namjenu u prostornim planovima – prostor za priuštivo stanovanje.

– Taj će prostor imati brži i fleksibilniji pristup u njegovoj realizaciji izgradnje priuštivog stanovanja, rekao je potpredsjednik Vlade.

Kao jedan od najvažnijih akata u idućoj godini kad je u pitanju priuštivo stanovanje istaknuo je novi Zakon o poticanoj stanogradnji.

Program priuštivog najma

Bačić je rekao da će program priuštivog najma sigurno izazvati najveću polemiku u javnosti. Njime će, naime, obuhvatiti kućanstva koja su ispod prosječne razine prihoda, a iznad praga siromaštva, dok će prioritet imati mladi ljudi.

– Ono što očekujem da će izazvati raspravu su stambene jedinice u privatnom vlasništvu. Prvi put uvodimo u Hrvatskoj javno-privatno partnerstvo za stanove privatnih vlasnika kojima će upravljati RH putem svoje Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, rekao je Bačić.

Program priuštivog najma operativno će provoditi Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama koja će, kroz izmjene Zakona o POS-u, postati središnje tijelo za provedbu Nacionalnog programa.

– Ogromna je zadaća pred tom agencijom, rekao je Bačić.

Povećat će se i kapacitet studentskog smještaja kako bi se oslobodio stambeni kapacitet u velikim gradovima, a poticat će se i djelovanje neprofitnih stambenih zadruga zbog čega će se i izmijeniti Zakon o zadrugama.

Jedna od mjera je i povrat plaćenog poreza na promet nekretnina za kupnju prve nekretnine i povrat 50 posto plaćenog poreza na dodanu vrijednost za prvu nekretninu.

– Dakle, poruka je – platit će se porez, ali će vam ga država vratiti, rekao je Bačić.

Kroz programe POS-a do 2030. izgradit će se 8000 stambenih jedinica

Za provedbu Nacionalnog plana potrebno je 1,2 milijardi eura i to su “veliki novci”, rekao je Bačić. A za provedbu svega, naglasio je, nužno je osnivanje revolving fonda iz kojeg će se financirati cjelokupni Nacionalni plan.

U fond će se ulagati sredstva državnog proračuna, fondova EU, zajmovi banaka, kao i novci koji će građani uplaćivati kroz korištenje mjera priuštivog stanovanja.

Kroz programe POS-a do 2030. godine izgradit će se, projekcija je, osam tisuća stambenih jedinica, na potpomognutim područjima izgradit će se i obnoviti dvije tisuće stambenih jedinica, aktivirat će se i najmanje 1200 državnih stanova uz dodatno preuzimanje djela stanova u vlasništvu javnog sektora.

Aktivnom zemljišnom politikom i poticanjem rada neprofitnih stambenih zadruga izgradit će se 1200 stambenih jedinica, a kroz Program priuštivog najma aktivirat će se 9000 stambenih jedinica u privatnom vlasništvu, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version