Predsjednik Kluba HDZ-a u Hrvatskom saboru Branko Bačić, upitan kako komentira zadnje priopćenje Hrvatske biskupske konferencije (HBK) u kojem su tvrdo protiv ratifikacije Istanbulske konvencije, rekao je kako je to na tragu njihovih ranijih izjava, ali smatra da intervju predsjednika HBK-a nadbiskupa Želimira Puljića pokazuje da i Crkva blagonaklono gleda na interpretativnu izjavu. Bačić smatra da se to pogrešno zove “interpretativnom izjavom” jer se radi o integralnom dijelu zakona o ratifikaciji.
Upitan trebaju li zastupnici HDZ-a koji se protive ratifikaciji Istanbulske konvencije glasovati po savjesti ili kako je to odlučilo čelništvo stranke, odgovorio je kako će o tome raspravljati na Predsjedništvu te će, sukladno zaključcima, u utorak na sjednici Kluba zastupnika HDZ-a donijeti konačnu odluku.
Osobno smatra da bi zastupnici trebali glasovati sukladno zaključcima Predsjedništva i županijskih organizacija HDZ-a, koje su podržale ratifikaciju Istanbulske konvencije.
Što je poručio nadbiskup Puljić?
Kako će Plenković sad interpretirati svoju interpretaciju nadbiskupa Puljića?
Podsjetimo, dan ranije dok su PR-ovci premijera Andreja Plenkovića vrtili medijske spinove, on se požurio objasniti svima kako je Crkva napravila veliki zaokret oko Istanbulske konvencije. No, samo sat vremena kasnije predsjednik HBK, nadbiskup Želimir Puljić poslao je jasan odgovor da to nije točno.
“Imajući u vidu odgovornost prema točnom informiranju vjernika i svih ljudi dobre volje, koji Katoličku Crkvu vide kao putokaz, Nadbiskup potvrđuje dosadašnja priopćenja i izjave HBK o problematičnosti određenih članaka i stavova u Istanbulskoj konvenciji. U tom vidu, Nadbiskup smatra kako bi ratifikacija Konvencije u sadašnjem trenutku mogla izazvati veliku štetu narodu i državi. Stoga, bilo bi pametno i razborito odgoditi ratifikaciju Konvencije i otvoriti prostor za istinski dijalog u hrvatskom društvu, bez političkih ili medijskih pritisaka. U tom vidu vođen je i razgovor na Hrvatskom katoličkom radiju”, ističe se u priopćenju uz razgovor nadbiskupa Želimira Puljića na HKR-u (4. travnja 2018.) o štetnosti ratifikacije Istanbulske konvencije, a koje je pristiglo nakon Plenkovićevih riječi.
Značenje interpretativne izjave
Ako je ratificira, Hrvatska se prema implementaciji Istanbulske konvencije može odnositi jedino tako da u cijelosti primjenjuje ono što je ratificirala, a to uključuje i obaveze provođenja odredbi o rodu kao društvenom konstruktu odvojenom od spola, obaveze unošenja rodne ideologije u obrazovni sustav, obavezu financiranja udruga i obavezu pristajanja na nadzor GREVI-ja – jer Istanbulska konvencija ne te obaveze ne dopušta rezerve.
Bez obzira kako intepretativna izjava bila formulirana – kao dio zakona, kao poseba izjava, kao deklaracija, i sl. – ona u bilo kojoj formi nema pravu snagu. Jedino što je mjerodavno za međunarodni ugovor je tekst međunarodnog ugovora i međunarodno pravo. Međunarodni ugovor (Istanbulska konvencija) u čl. 78. navodi da nikakve rezerve nisu dopuštene, a međunarodno pravo da interpretativna izjava u bilo kojem obliku ne može mijenjati obaveze koje proizlaze iz međunarodnog ugovora.
Dr. sc. Dubravko Ljubić: Interpretativna izjava nema nikakvu pravnu snagu
Ovako je to formulirao dr. sc. Dubravko Ljubić:
“Interpretativna izjava u konkretnom slučaju ne bi imala pravnu snagu ni u unutarnjem pravnom poretku Republike Hrvatske s obzirom na činjenicu da je provedba Konvencije povjerena nadnacionalnom tijelu, koje je ovlašteno izdavati preporuke za provedbu Konvencije shodno općim i svojim partikularnim utvrđenjima njezinog sadržaja.
Slijedom iznesenog čini se opravdanim zaključiti kako interpretativna izjava nema u konkretnom slučaju nikakvu pravnu snagu, poglavito imajući u vidu da Istanbulska konvencija ne predviđa mogućnost ni rezerve na svoj sadržaj, a kamoli bi dopuštala drugačije tumačenje njezinih bitnih odredaba. Uz to ona je u međunarodnom smislu beznačajna, jer je jednostrana. Također, kao akt Vlade interpretativna izjava ne može djelovati na druga tijela državne vlasti, poglavito ne na sudbenu vlast, jer bi u suprotnom narušavala načelo trodiobe vlasti kao jednog od osnovnih načela ustavnopravnog poretka Republike Hrvatske.”