Štrajk učitelja i profesora traje već 32 dana, a u Banskim dvorima u tijeku je novi sastanak između sindikata i predstavnika Vlade. Sindikati očekuju konačnu ponudu od Vlade. O tome što bi trebalo učiniti kazali su bivši ministri obrazovanja.
“Situacija je otišla predaleko, a zahtjev sindikata je opravdan. U pregovorima sa sindikatima premijeru bih savjetovao da se konačno prestane skrivati iza HNS-a, jer to nije fer ni prema HNS-u ni prema ministrici Divjak. Plenković mora resor obrazovanja vratiti HDZ-u, dakle smijeniti Blaženku Divjak i postaviti HDZ-ovog ministra koji bi ujedno bio i potpredsjednik Vlade. Premijer mora pristati na zahtjeve učiteljskih sindikata za povećanjem koeficijenata za izračun plaća za 6,11 posto”, smatra Predrag Šustar ministar znanosti, obrazovanja i sporta (od siječnja do listopada 2016.) u Vladi Tihomira Oreškovića, javlja Jutarnji list.
“Cijela stvar otišla je predaleko, ministrica Divjak se na početku svrstala na stranu sindikata, a poslije se pokušala izvući. To tako ne ide. A Plenkoviću bih savjetovala da djeluje u skladu s pozitivnim zakonskim propisima. Zakon je jasan i premijer je već odlučio da se dio dana koji nisu odrađeni u štrajku ne plate. Sindikatima ne treba popustiti ni milimetra, treba im dati povećanje koeficijenta samo od dva posto i to od 1. srpnja 2020., jer su u mandatu ove Vlade plaće povećane ukupno 20 posto”, govori Ljilja Vokić, ministrica prosvjete i športa (od listopada 1994. do ožujka 1998.).
Ministar obrazovaja u Vladi Zorana Milanovića Željko Jovanović Plenkoviću bi savjetovao da ispuni zahtjeve sindikata i poveća koeficijente 6,11 posto, Radovan Fuchs, ministar u Vladi Jadranke Kosor savjetovao bi premijeru da im ponudi neko srednje, kompromisno rješenje.
Vladimir Strugar, ministar obrazovanja u Vladi Ivice Račana smatra da ako je obrazovanje prioritet, najprije prosvjeti vratiti što joj je oduzeto i izjednačiti ju s onima za kojima zaostaju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa