Site icon narod.hr

HDZ: peti rebalans je kapitulacija vladine ekonomske politike

Prijedlog rebalansa ovogodišnjega državnog proračuna HDZ-ovi zastupnici danas su nazvali kapitulacijom vladine ekonomske politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao ključni, superekonomski potez Vlada nam predlaže vraćanje zdravstvenog doprinosa na 15 posto. To je javno priznanje jedne neuspjele ekonomske politike ili, kako kaže jedan moj kolega, kapitulacija ekonomske politike”, rekao je Ivan Šuker (HDZ).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je da je smanjenje zdravstvenog doprinosa s 15 na 13 posto Vlada prije dvije godine predstavila kao ključni instrument rasterećenja gospodarstva, te da je zbog toga za dva postotna boda povećana stopa PDV-a.

Šuker je upozorio da je riječ o petom rebalansu u dvije godine. “To se nikada u povijesti Hrvatske nije dogodilo i upućuje na nestabilnost planiranja, loše procjene i krive analize”, ocijenio je Šuker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladi spočitava da je fiskalnu prilagodbu svela na povećanje poreza, a da smanjenje rashoda nije posljedica strukturnih reformi nego “ad hoc rezanja”.

“Luta se pokušavajući smanjiti deficit i stvara nesigurnost u društvu i gospodarstvu”, kazao je Šuker, te ustvrdio da je rezultat takve politike prekomjerni deficit kakvog Hrvatska nikad nije imala.

Njegovo je izlaganje izazvalo više od 30 replika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vi iz HDZ-a govorite kao da s ovom situacijom nemate nikakve veze, kao da niste stvorili većinu ovih problema”, uzvratio je Šukeru SDP-ov Ivo Jelušić.

Ustvrdio je da je HDZ-ova vlada, na čelu s Ivom Sanaderom ignorirala krizu.

“Kada je krenula kriza u svijetu, u Hrvatskoj se nije smjelo reći da ona postoji. Za nas koji smo upozoravali da je kriza govorili ste da smo katastrofičari, a sada govorite da reforme kasne pet godina. To ste trebali reći prije pet godina”, poručio je Jelušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Alen Prelec (SDP) je Šukera podsjetio da je za Sanaderove vlade bio ministar financija.

“Zatvarali ste oči pred onime što je činio vaš predsjednik HDZ-a i premijer u 6 godina, pljačka, krađe, krao je. To više nije naklapanje, to su činjenice. Ako bude pravomoćna presuda poništena, ja ću se ispričati, ali vi ste svi sudjelovali u tome, vi ste bili dio toga”, ustvrdio je Prelec, na što mu je Šuker odgovorio kako se procesi vode i protiv nekih SDP-ovaca.

“Ja bih tako isto mogao postaviti kome je bilo namijenjeno onih 75 ili 85 tisuća eura koje je na bosanskoj granici zaplijenjeno, ali se naprosto ne želim služiti takvom retorikom”, kazao je Šuker.

Njegovu stranačkom kolegi Josipu Boriću smeta što “svaka rasprava iz SDP-a počinje sa – vi ste krivi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“A što se desilo u međuvremenu? Smanjene plaće svima, razoren zdravstveni sustav, smanjene subvencije poljoprivredi, otišlo je u nepovrat tisuće malih gospodarstava, obrazovni sustav osiromašen. Istovremeno ima za automobile, pametne telefone, putuje se od Balija do Novog Zelanda”, rekao je Borić.

Vesna Škare Ožbolt (DC) upozorila je na izostanak najavljivanih reformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bilo bi lakše raspravljati o ovom rebalansu da je na dnevni red paralelno došla i mini rekonstrukcija Vlade u onim resorima koji praktički nisu donijeli rezultate u reformama”, kazala je.

Branko Hrg (HSS) ne vjeruje u najave konsolidacije gospodarstva i povećanja zaposlenosti.

“S druge strane ukidamo subvencije za drvoprerađivačku industriju i poljoprivredu, koja ima mogućnost najbržeg samozapošljavanja i razvoja”, kazao je Hrg.

SDP-ova Dragica Zgrebec uvjerena je, međutim, da će mjere koje je Vlada do sada poduzela u 2014. rezultirati konsolidacijom te da neće biti daljnjeg pada gospodarstva.

Upozorila je da Hrvatska od 2009. bilježi visoke deficite, ubrzani rast javnog duga po svim osnovama te gospodarski pad i visoku nelikvidnost.

“Nažalost, s prvim naznakama duboke krize nisu poduzimane adekvatne antirecesijske mjere. Naprotiv, negiralo se da kriza uopće postoji. To je utjecalo na produbljivanje krize i dovelo do toga da Hrvatska tek u četvrtoj godini gospodarskog pada počinje poduzimati ozbiljnije antirecesijske mjere i reforme”, ustvrdila je Zgrebec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version