Hrvatska ostaje pri svojim pozicijama u pogledu budućnosti Ine, što znači da se odluke u Ini ne mogu donositi na uštrb interesa te kompanije i nacionalnih interesa, izjavio je nakon sastanka s članovima Uprave Ine i predstavnicima mađarskog MOL-a ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.
Za MOL-ov zahtjev za isplatom dividende iz zadržane dobiti Ine zbog oduzimanje koncesija za istraživanje na dva istražna područja, ministar je rekao da ne stoji i da je lažan, kako je očito da MOL hoće novac iz Hrvatske, a najavio je da će Ministarstvo, Vlada i premijer odlučiti je li to dobro ili ne za Inu i hrvatski proračun.
MOL poručio Vladi: Ne tratite vrijeme i novac na rafineriju
Na sastanku s članovima Uprave Ine i predstavnicima MOL-a, kako je izvijestio ministar, raspravljalo se o radnom materijalu koji je pripremila Inina Uprava, a tiče se strategije Ine u sljedećem razdoblju. Kaže da je sastanak krenuo u dobrom smjeru tvrdnjom da više neće biti nikakvih strateških odluka donesenih na Upravi bez jednoglasja. Mislim da je to korak dalje i da će kolege to poštovati u budućem radu Uprave. Tražimo garancije investiranja i načina investiranja u Rijeku te ozbiljne razrade i analize koja je budućnost Siska, rekao je Vrdoljak.
U vrijeme sastanka MOL je objavio priopćenje u kojem je od Uprave Ine zatražio da sazove izvanrednu skupštinu dioničara Ine na kojoj bi se odlučivalo o isplati izvanredne dividende u iznosu od 2 milijarde kuna. MOL će predložiti glavnoj skupštini da glasuje za potpunu isplatu dividende u visini od 2 milijarde kuna ili 260 milijuna eura iz zadržane dobiti, navodi se u priopćenju MOL-a.
Iz mađarske kompanije navode kako su, nakon posljednje odluke Ministarstva gospodarstva o oduzimanju licenci za istraživanje na područjima “Sava” i “Sjeverozapadna Hrvatska”, “dioničari shvatili da Ministarstvo trenutno ne podupire proinvesticijsko okruženje u Hrvatskoj i stoga je došlo vrijeme za sve dioničare da ostvare povrata svojih prijašnjih ulaganja”.
Komentirajući MOL-ov zahtjev i razloge, Vrdoljak je rekao da je prvi motiv oduzimanja koncesija taj što Ina nije istraživala i eksploatirala na tim poljima i što šest godina uzastopce pada proizvodnja nafte i plina u Hrvatskoj. Sada, gle čuda, Ina se javila na natječaj za more. Znači žele raditi, kazao je Vrdoljak. Nekorektnim je ocijenio i to što je MOL objavio svoje priopćenje baš za vrijeme današnjeg sastanka. Očito hoće novac iz Hrvatske, a mi ćemo odlučiti je li to dobro ili ne za Inu i za hrvatski proračun, rekao je Vrdoljak. Kaže da se u Hrvatskoj ima gdje ulagati, ako se želi, spominjući pritom Sisak, Rijeku, podmorje i kopno.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa