Site icon narod.hr

Boris Beck: Svijet je pred jednostavnim izborom – revolucija ili ropstvo

Boris Beck chatgpt

Foto: Narod.hr

Virus je sve poharao, a Zagreb još dodatno potres. Ursula von der Leyen računa da će Europskoj uniji trebati 1600 milijardi eura za prvu pomoć, Trump je aktivirao 2000 milijardi dolara da se nađe Amerikancima pri ruci za početak, a ministar Štromar preliminarno računa da je šteta u Zagrebu 42 milijarde kuna. Gdje naći toliki novac? Pogledi su uprti u superbogate: 0,003 posto svjetskog stanovništva posjeduje sedminu sveg bogatstva na Zemlji; 1 posto ljudske rase posjeduje polovicu svega na ovom svijetu, a proces je, čini se, nezaustavljiv: bogati postaju sve bogatiji, a siromašni ostaju siromašni, piše Boris Beck u kolumni za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se da je ta apsurdna nejednakost nova pojava, ali opisana je u Bibliji. Faraon je sanjao glasoviti san o sedam debelih i sedam mršavih krava, ali ga nije razumio. Protumačio mu ga je patrijarh Josip tako da mu je objasnio da će nakon sedam rodnih godina Egipat zadesiti sedam godina loših žetvi; današnjim rječnikom, nakon rasta BDP-a doći će recesija. Faraon je postavio Josipa za ministra gospodarstva i financija, a on je u toj funkciji od seljaka svake godine prikupljao petinu uroda – mi bismo rekli da je PDV iznosio 20 posto. Kad je prošlo sedam godina obilja, seljaci su počeli dolaziti Josipu koji im je malo-pomalo prodavao državne robne zalihe. Ispočetka su mu plaćali novcem, ali Josip je žito prodavao skuplje nego što ga je kupovao i nakon nekoliko godina isisao je sav novac iz zemlje – seljaci više nisu imali gotovine i nastala je deflacija. Nelikvidni egipatski građani državi su morali prodati stoku, potom zemlju i na kraju sebe. Dobivena obrtna sredstva potrošili su na najnužnije – na hranu za sebe i sjemenje – i nije im ostalo za proširenu reprodukciju. Zbog prezaduženosti nisu mogli iskoristiti novi ciklus gospodarskog razvoja. Na početku priče bili su slobodni građani, a na kraju robovi koji su obrađivali državnu zemlju, nekad njihovu, i gradili piramide faraonima u slavu. U tom su ropstvu i Hebreji proveli duga stoljeća prije nego ih je Mojsije na Pashu – tj. Uskrs – izveo u Obećanu Zemlju.

(…)

Naravno, nekad je svijet bio jednostavniji i nije bilo svih onih sofisticiranih fiskalnih i monetarnih mehanizama kojima raspolaže globalizirano 21. stoljeće. Ali sve se ipak svodi na jednu od te tri mogućnosti: ili će revolucija izbrisati sve nejednakosti, ili ćemo svi postati robovi nekolicine superbogatih, ili će se gubitnicima kapitalizma, a to je većina svjetskog stanovništva, ubrizgati određena financijska injekcija kako bi se sačuvao status quo. Neki su tu velikodušniji, poput Jacka Dorseya, suosnivača Twittera, koji je donirao četvrtinu svog bogatstva za istraživanje cjepiva, cijelu milijardu dolara; drugi su škrtiji, poput Jeffa Bezosa, koji je za pučke kuhinje u SAD-u donirao 100 milijuna dolara, pišljivih 0,1 posto svojega imetka. Bez nekog novog mudrog Solona, koji će spasiti demokratski poredak i oprostiti ljudima dugove, izbor je sveden na jednostavnu alternativu: revolucija ili ropstvo, zaključuje u kolumni za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version