Bugarska ministrica podnijela je ostavku zbog same mogućnosti postojanja afere – aferama preopterećeni hrvatski političari o tome niti ne razmišljaju

Foto: fah, fotomontaža

Bugarska ministrica pravosuđa Cecka Cačeva dala je u subotu ostavku nakon što su mediji objavili da su ona i još troje dužnosnika vladajuće stranke desnog centra GERB kupili luksuzne stanove ispod tržišne cijene, objavila je vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cačeva je tvrdila da nije učinila ništa loše i zatražila od antikorupcijskog povjerenstva da istraži kupnju luksuznog stana u Sofiji prošle godine.

Premijer Bojko Borisov prihvatio je ostavku na sastanku s ministricom u subotu ujutro.

Ovaj potez zanimljivo je usporediti s hrvatskim političarima od kojih su neki u koaliciji s vladajućim HDZ-om na čijem je čelu premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, HDZ je trenutno o koaliciji sa HNS-om, strančicom siromašne podrške od jedva 2%, no bogatom skandaloznim aferama.

Predsjednik ove stranke, Ivan Vrdoljak, na svojim plećima nosi jednu potvrđenu optužnicu zbog prijetnji hrvatskom članu nuklearne elektrane Krško. Prema pisanju medija razlog prijetnji navodno je Vrdoljak inzistirao da Perhanić podnese ostavku na mjesto člana uprave Nuklearne elektrane Krško.

No, ovdje afere Plenkovićevog koalicijskog partnera, Ivana Vrdoljaka ne završavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme njegovog ministarskog mandata uvedeni su razdjelnici kako bi zamijenili kalorimetre koji su bili skuplji, međutim onima koji nisu ugradili razdjelnike počeli su od HEp-a stizati puno skuplji računi za grijanje. Pod zakonskom obvezom ugradnje istih, kazna je između deset i pedeset tisuća kuna.

Sve afere HNS-ovog Ivana Vrdoljaka – optuženog za prijetnje hrvatskom članu NE Krško

O razdjelnicima će odlučivati i Ustavni sud jer je Ivica Džeba, profesor sa zagrebačkog Građevinskog fakulteta, podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o tržištu toplinskom energijom koji propisuje obvezu ugradnje tih instrumenata te Pravilnika o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je još pitao resorno Ministarstvo gospodarstva jesu li izradili studiju o razdjelnicima prije odluke o njihovoj obveznoj ugradnji. Odgovorili su mu da to nisu napravili jer direktiva to i ne zahtijeva.

HNS-ov bivši ministar Ivan Vrdoljak ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima

Njemačka je pak, navodi Džeba, izradila tu studiju, koja je pokazala da razdjelnici ne će smanjiti potrošnju energije pa ih nije ni uvela.

Firme iza kojih stoji Vrdoljak dobivaju poslove s HEP-om

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati tvrde kako je ATO inženjering d.o.o., firma koju je prenio na bivšu suprugu. Ta firma, dodaju sindikati, dobiva gotovo sve poslove koje HEP, najčešće nepotrebno, raspisuje putem aranžiranih natječaja, pa ih onda ATO-inženjering d.o.o. prepušta podizvođačima uz 30 do 40 posto provizije.

Druga firma, koju je ministar osmislio isključivo za biznis s HEP-om, je Terra d.o.o. i koja nominalno glasi na Juliju Đanić, suprugu Gorana Đanića, načelnika Podgorača kod Našica, inače kuma ministra Vrdoljaka s kojim je ovaj “jako dobro” poslovao dok je bio zamjenik gradonačelnika Osijeka.

Povezanost sa PPD-om

Pavao Vujnovac, vlasnik i direktor PPD-a prijatelj je s HNS-ovim Ivanom Vrdoljakom iz školskih dana. Vujnovac je istaknuo više puta svoje prijateljstvo s Vrdoljakom, ali negira da je za njegov uspjeh zaslužan prijatelj Vrdoljak.

Mediji su se zadnjih godina zanimali za vlasničku strukturu Prvog plinarskog društva (PPD), koji na plinu ostvaruje stotine milijuna kuna prihoda, a koje je dodatno procvjetalo usporedo s Vrdoljakovim političkim usponom.

Anka Mrak Taritaš iz afere u aferu

Vrdoljakova donedavna stranačka kolegica i bivša ministrica graditeljstva također je jedna od istaknutijih, aferama opterećenih, hrvatskih političara. Ostat će najpoznatija po aferi u obnovi Gunje nakon teških poplava. U toj obnovi, kuće su po kvadratu navodno preplaćene za 5810 kuna, a DORH je pokrenuo istragu po službenoj dužnosti. Pravni stručnjak i bivši saborski zastupnik Pero Kovačević istaknuo je da “je zamračeno najmanje 17 milijuna eura.”

No, to nije sve. Afere Mrak Taritaš u zadnje vrijeme sve su češća tema medija, pa je tako Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa nedavno kaznilo s 3000 kuna bivšu ministricu graditeljstva i prostornog uređenja jer u imovinskoj kartici za 2015. nije prijavila stan i garažu.

HNS: Čak petnaest imena povezano s nekim aferama

Mrak Taritaš je prijavljena je Povjerenstvu u još jednom slučaju jer je samu sebe imenovala predsjednicom ispitnog povjerenstva za polaganje stručnog ispita i za to u četiri godine dobila 40 tisuća kuna, što nije prijavila u imovinskom kartici. U tom slučaju Povjerenstvo tek treba odlučiti hoće li pokrenuti postupak.

Aferama opterećena Anka Mrak Taritaš kažnjena s 3000 kuna jer nije prijavila stan i garažu

Tihomir Jakovina ostavio brojne afere iza sebe

U ovom kontekstu treba spomenuti i Tihomira Jakovinu, bišeg ministra poljoprivrede iz SDP-ove Vlade.

Nekadašnji SDP-ov ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina je došao u središte pozornosti 2016. godine kada je Europska komisija blokirala poticaje zbog sumnje da se radilo o mogućem pogodovanju i nepravilnostima tijekom njegovog mandata. Blokiranih je bilo čak 1,23 milijarde kuna.

“Nadzor smo aktivirali jer smo imali ozbiljne sumnje u stvaranje umjetnih uvjeta, s obzirom da su poduzeća koja su dobila potpore osnovana tri mjeseca prije objave natječaja, imala su iste vlasnike i adrese, svi projekti su potpuno komplementarni, a tražene potpore odgovaraju maksimalnom iznosu” , isticala je tada Christina Borchmann, direktorica Glavne uprave poljoprivrede i ruralnog razvoja Europske komisije.

Zamjerke idu i jer nisu istražene moguće nepravilnosti, iako je prijava bilo. “Agencija za plaćanja u poljoprivredi istražila je sporne projekte tek nakon velikog pritiska javnosti i nije utvrdila nepravilnosti, niti je ijedan uputila drugim tijelima radi daljnjeg istraživanja”, rekla je tada Borchmann.

Ovaj SDP-ovac iza sebe ima još čitav niz afera.

Sumnjivi poljoprivredni poticaji bivšeg SDP-ovog ministra Jakovine: ‘Čudovišta iz ormara koja ispadaju’

Nasljeđe SDP-ovog ministra Tihomira Jakovine – Zašto rastu poticaji i uvoz hrane, a opada proizvodnja?

Mostov zastupnik Miro Bulj početkom travnja 2017. tijekom izbijanja afere s Agrokorom upozorio je da su za SDP-ova ministra poljoprivrede Jakovine dvije milijarde kuna potrebnih OPG-ovima otišle Todoriću.

Tek je nakon otkrivene afere u Hrvatskim šumama i ugovorima koji su čelništvu ove tvrtke jamčili visoke bonuse, Jakovina odustao od kandidature za izbore za Hrvatski Sabor u rujnu 2016. tvrdeći da u svome radu nije činio ništa protivno zakonima, niti se protiv njega zbog njegovih postupanja vode ikakvi postupci. “Međutim, u ovom trenutku izložen sam napadima koji se koriste da se dovede u pitanje ne samo moj integritet, već i vjerodostojnost politike stranke koje sam član, SDP-a”, ustvrdio je tada  Jakovina.

Zašto DORH nije SDP-ovog Jakovinu istražio zbog pogodovanja jednoj hrvatskoj šećerani?

Još jedan u nizu ‘propusta’ Tihomira Jakovine: Agencija za plaćanja u poljoprivredi daje poticaje za tuđe zemljišta

Ostavke im nikada nisu bile opcija

Unatoč preopterećenosti aferama Mrak Taritaš, kao i Plenkovićev koalicijski partner, HNS-ov Ivan Vrdoljak mogućnost ostavke ili povlačenje iz politike nikada nisu spomenuli.

Dok u zemljama razvijene demokracije kojima se sada pridružila i Bugarska, političari i ministri podnose ostavke iz moralnih razloga zbog same mogućnosti postojanja afere, u demokratskoj Hrvatskoj takav je slučaj zabilježen samo jednom – 2001. godine u aferi Baxter ostavku iz moralnih razloga podnijela je tadašnja ministrica zdravstva, Ana Stavljenić Rukavina.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.