“Nakon brojnih dopisa i obećanja samog ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića kako ćemo riješiti problem s poskupljenjem struje sinjskom „Vodovodu i odvodnji“, dan poslije velikog slavlja Čudotvorne Gospe Sinjske, dobivamo prijedlog za ovrhu što je neviđeni harač na džepove Sinjana i Cetinjana” – ističe sinjski gradonačelnik Miro Bulj.
HEP je ove godine podigao cijenu struje sinjskom „Vodovodu“ za 500 posto te je doveo u pitanje opstanak tamošnjih OPG-ova, obrtnika, poduzetnika, kao i običnih ljudi.
U razgovoru za Narod.hr u petak Bulj je rekao da je postupak ovrhe u međuvremenu nastavljen, a Grad Sinj će odgovoriti na njega jer takva neviđena poskupljenja na kraju, upozorava, dovode do depopulacije.
“Ja sam za razgovor, ovo je vrlo bitno pitanje. Ovo je pitanje i poduzetništva te radnih mjesta. Mislim da moraju shvatiti da moramo raditi u interesu naroda“, kaže Bulj.
Redovito podmiruju obveze
Podsjeća da „Vodovod i odvodnja Cetinske krajine“ redovno podmiruje sve svoje obaveze, ali kao i ostale jedinice lokalne samouprave nije u stanju platiti nenormalno povećanje cijene električne energije od 500 posto.
> Ovrhe zbog neplaćene struje dobili Imotski, Vrlika, Sinj, Bulj kaže: ‘To je harač gori od Turaka’
> Miro Bulj: ‘HEP diže cijenu struje sinjskom vodovodu za 500 posto’
“Poskupljenja su dovela do toga da je tvrtka koja je likvidna i sve je redovito plaćala sad dobila prijedlog za ovrhu. Nama je sad došlo dva milijuna kuna računa samo za sedmi mjesec, a prošle godine je u srpnju račun bio oko 300.000 kuna, dok je u cijeloj prošloj godini račun bio oko dva milijuna i tristo tisuća kuna” – iznio je brojke.
Smatra da je više nego sramotno poskupiti struju koja služi za potrebe vodovoda.
“Poskupjelo je ono što nije smjelo. Zaračunavaju struju po industrijskoj cijeni. A “Vodovod i odvodnja Cetinske krajine” bi trebala imati istu cijenu struje kao i kućanstva, jer se radi o osnovnoj životnoj potrebi. Vodovod nije profitabilna tvrtka nego treba struju za pumpati vodu, kako bi omogućila njenu dostavu svakom kućanstvu. Vodu bi trebalo zaštititi Ustavom. To je osnovno pravo svih ljudi. Drugo je rasvjeta, gdje moram naći model kako smanjiti potrošnju” – kaže Bulj, te navodi kronologiju:
“Slao sam dopise od četvrtoga mjeseca, pet puta sam slao, tražio sastanak s HEP-om, razgovor s bivšim ministrom Ćorićem i sadašnjim Filipovićem, Plenkovića sam pitao u Saboru kao zastupničko pitanje, a on mi je tada neozbiljno odgovorio. Oni su bili da godišnjem, vidim da su lijepo pocrnili, a ja ni dana nisam bio na godišnjem. Ministar Filipović mi je rekao da ćemo se čuti poslije Alke, ali su umjesto toga nastavili s ovršnim postupkom.”
Bogatstvo vode u cetinskom kraju
Bulj je istaknuo bogatstvo vode u cetinskom kraju.
“Cetina je sveta rijeka. Cetinski sliv proizvodi 40 posto hidroenergije RH, odnosno daje Hrvatskoj tri puta više energije nego nuklearna elektrana Krško. U cetinskom kraju imamo pet hidrocentrala, to je resurs ovoga naroda ovdje. A jedini tko ima profit je HEP koji je najveći dobitnik u cijeloj ovoj priči. HEP, u vlasništvu RH, ima godišnje milijardu i pol kuna, a najviša dobit je od cetinskoga sliva. A nama ne da se išta vraća nego nas harače gore nego Turci. Ponašaju se kao faraoni” – ističe Bulj.
Smatra da je cilj očito uništiti, pa privatizirati vodovod.
“Ja neću nikad na to pristati”, kaže, te podsjeća da smo mi i izvor Cetine dali za pet tisuća kuna mjesečno na 30 godina stranom investitoru.
Negoduje jer smatra da vladajući na državnoj razini sad na već siromašni narod pokušavaju prebaciti posljedice onih grešaka koje su sami napravili u plinskom biznisu, te tijekom pandemije korone kada su uvodili besmislene mjere, a na sve je to još došao i rat u Ukrajini.
“Ne mogu na to pristati jer sam ovdje izabran od građana grada Sinja”, ističe Bulj.
Iznio je prijedlog po kojem bi struja u ovim ruralnim područjima Dalmatinske Zagore i cetinskom kraju trebala biti što jeftinija da bi poduzetnici imali interesa doći, jer bi im proizvod bio jeftiniji.
“A u nas je sve obrnuto. Postajemo država koja ima teritorij, ali nema ljudi.”
Dodao je još da su očito svi fokusirani na Sinj, a podsjeća da je vodovod u suvlasništvu pet lokalnih samouprava, među kojima je Sinj najveći, s 47 posto udjela u vlasništvu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa