Burna rasprava u ‘Otvorenom’: Lučić održao lekciju Staziću, za Klasića Hasanbegovićev znanstveni opus ‘diskutabilan’

Je li ministar kulture Zlatko Hasanbegović povijesni revizionist ili nije? Do kada će glavna rasprava u hrvatskom društvu biti ona o ustašama i partizanima? U HRT-ovoj emisiji Otvoreno gostovali su Jasen Mesić (HDZ), Nenad Stazić (SDP), te povjesničari Ivo Lučić i Hrvoje Klasić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nenad Stazić komentirao je istup ministra u kojem je rekao da ustaški zločini predstavljaju najveće moralno posrnuće u povijesti hrvatskog naroda. No Stazić nije siguran koliko mu se može vjerovati. “Naziva se uvjerenim antifašistom, a koji to antifašist smatra antifašizam samo floskulom”, pitao se Stazić koji je stava da povijesni revizionisti ne smiju biti na javnim položajima. Na pitanje voditelja što je s njegovim stranačkim kolegama Matića i Kotromanovića koji su 1998. pjevali ustaške pjesme – Stazić je rekao da to osuđuje.

“Pogrešno je nekoliko teza, a vi ste, na žalost gospodine Stazić poznati po tome da morate ispravljati svoje izjave i ispričavati se ili na sudu ili u javnosti. Počeviši od one izjavu kad ste se svojedobno morali ispričati Željki Markić jer ste rekli da očekujete da će ona i udruga U ime obitelji Ustavom zabraniti jednoroditeljske obitelji i da će po kućama kupiti djecu i slati ih u Jasenovac. Jedna vrlo neodmjerena izjava i na kraju potpuno kriva pa ste se morali isrpičati. Neki dan ili jutros ste se morali ispričati Bruni Eshih jer ste tvrdili da na portalu udruge Hrvatski križni put stoji pozdrav ‘Za dom spremni’, a onda se pokazalo da taj portal uopće ne postoji. Morate biti odgovorni. Gospodin Hasanbegović nije rekao da je antifašizam floskula, nego je kazao da teza kako je današnja hrvatska, moderna, demokrtska dražava utemeljena na antifašizmu kao osnovnoj vrijednosti da je to floskula. I rekao je da antifašizma kao ideologije nema u Ustavu, to smo već aspolvirali. Rekao je da smo iz Domovinskog rata izašli kao pobjednici. Da smo mi morali voditi Domovinski rat da bismo se oslobodili jednog totalitarnog, jugoslavenskog i komunističkog režima, da bismo izašli iz države koje je stvorena u razdoblju od 1945. na ovamo. I to je istina. U Drugom svjetskom ratu su pobjednik bile antifašističke sile do 9. svibnja 1945. kad smo mi umjesto uvođenja demokracije, mi smo dobili totalitarni, titoistički, diktatorski režim”.

Komentirao je i Hasanbegovićev članak koji su otkrile Novosti i ustvrdio kako je sporni članak zapravo prenesen iz Vjesnika. Istaknuo je kako je jednom u razgovoru s Hasanbegovićem doznao da su njegovo ime u impressumu novina Nezavavisna država Hrvatska stavili bez njegova znanja te da on nije bio nikakav suradnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedan članak je prenesen iz Vjesnika i nije autorski članak – nije on poslao novinama Nezavisna država Hrvatska svoj članak pa rekao ‘dajte mi to objavite’, ili na bilo koji način imao s njima komunikaciju. Nedavno je jedan portal Handžar divizija prenio njegov intervju koji je on dao sarajevskom Oslobođenju”, rekao je Lučić dodavši kako je drugi tekst vrsta interpretacije jedne javne tribine gdje netko od suradnika tog lista pisao o tome što je Hasanbegović ondje govorio: “A znamo da su ondje većinom bili politički aktivisti i propagandisti koji su pisali stvari da bi ih pojačali”.

“Kada govorimo o nečemu što je netko rekao kao student ili u adolescentskom društvu, a prešućujemo sve druge koji su bili rukovoditelji, stupovi komunističkog režima – to je neprihvatljivo”, rekao je Lučić. Prvu mjeru za koju smatra da ministar treba poduzeti – otvaranje je onih arhiva do 30. svibnja 1990.

Jasen Mesić podsjetio je da se ministar Hasanbegović jasno ogradio od ustaškog režima. “On je kolege povjesničare pozvao na razgovor o svemu što je radio i mislim da je to pravi put, da te stvari maknemo iz dnevnog diskursa, jer bi se mnogim osobama iz javnog života moglo naći nešto slično”, rekao je Mesić. Izrazio je želju da se u Saboru govori o gorućim pitanjima nezaposlenosti i ekonomije, a da se ne troši energija na ovakve stvari. Mesić također smatra da otvaranje povijesnih tema nije počelo s Hasanbegovićem, nego se to u javnom diskursu radi već jako dugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Znanstveni opus g. Hasanbegovića je vrlo diskutabilan”, rekao je Hrvoje Klasić i dodao da mu je žao što se izbjegava reći da je NDH bila kvislinška tvorevina odgovorna za genocid nad vlastitim stanovništvom. “Hasanbegović je kao student jako dobro baratao činjenicama… Nigdje u svijetu nije mogao pronaći hvaljenje ustaša ili NDH. Mislim da je itekako dobro znao što govori”, istaknuo je Klasić istaknuvši da ministar nije osudio ustaški režim nego samo zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.