Site icon narod.hr

Čak 69 posto građana Rijeke smatra da je njihov grad prljav – krivac Obersnel ili netko drugi?

Foto: fah

Rijeka je prljav grad – pokazala je anketa što ju je početkom prošlog tjedna organizirao portal Novog lista. Tako misli čak 69 posto anketiranih (uzorak od 2.444 građana). Osim što su mogli sudjelovati u anketi, građani su imali priliku komentirati ovu problematiku i poslati fotografije zaprljanih lokacija. Cilj ankete je bio ispitati čistoću grada o kojoj građani Rijeke sve češće nezadovoljno govore, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao problem navode se: pretrpani kontejneri, odloženi krupni otpad do kontejnera za smeće, razno smeće po asfaltu (plastika, žvake) te prljava parkirališta, posebno njihov okoliš.

Dodatni osjećaj nečistoće u gradu daju masne mrlje koje se vide na riječkim ulicama (osobito na jako frekventnim mjestima), zapušteno zelenilo, korov po rubovima ulica ili zgrada. Građani su jako, jako ogorčeni i na izmet kućnih ljubimaca kojeg ima na svakom koraku, a tomu kao da nema rješenja.

Prije mjesec dana, komentirajući Obersnelovu suglasnost Komunalnom društvu „Čistoća“ za skoro udvostručenje cijene odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada iz domaćinstava, HDZ-ova zastupnica u gradskom vijeću Ivona Milinović je istaknula kako su „povećanje troškova upravljanja gospodarskim otpadom i gubitci ‘Čistoće’ u posljednje dvije godine posljedica isključivo tvrdoglavih i neodgovornih odluka Obersnela i Komadine, koje sada plaćaju građani.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navela je da su Grad Rijeka i Ekoplus, koji upravlja Županijskim centrom za gospodarenje otpadom “Marišćina” odgovorni za gubitke “Čistoće”, nastale u posljednje dvije godine zbog promjene u načinu zbrinjavanja otpada.

“Zbog kašnjenja centra Marišćina, projekta Grada i Županije, od lipnja 2015. do ožujka 2017. godine prikupljeni otpad odlagao se izvan Primorsko –goranske županije, što je uzrokovalo znatne troškove, rekla je. Troškovi prijevoza otpada u 2016. su dvostruko veći, čak 45 milijuna kuna više negoli u projiciranim troškovima za 2017.“, rekla je Milinović.

Smatra da se “te milijune kuna, koje je samljela SDP-ova gradska i županijska vlast u ovu svrhu, moglo korisnije upotrijebiti za osuvremenjivanje sustava ‘Čistoće’ i pravog uvođenja sustava odvajanja otpada te plasiranja sakupljenih sirovina na tržište.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel dao je suglasnost KD Čistoća na nove cjenike gospodarenja komunalnim otpadom iz kućanstava i iz gospodarstva, s primjenom od 1. rujna ove godine, na koje su prethodno suglasnost dali Nadzorni odbor KD Čistoća i Savjet za zaštitu potrošača, informacija je s današnjeg kolegija gradonačelnika.

Prosječna mjesečna cijena odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada po domaćinstvu, s uključenim PDV-om, sa sadašnjih 33,63 kune povećala bi se na 70,16 kuna, odnosno 36,53 kuna više.

Tako je Obersnel još jednom dokazao da je prevario građane uoči izbora jer nije nikome od građana najavio da će zbrinjavanje otpada u Rijeci naplaćivati duplo skuplje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version