Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović ocijenio je kako će međunarodna zajednica i visoki predstavnik ubuduće znatno manje utjecati na stanje u BiH pa domaći političari moraju preuzeti veću odgovornost za procese u zemlji, uključujući tu nastavak europskog puta.
Čović je novinarima u Sarajevu kazao kako se odnos snaga u svijetu stubokom promijenio otkako je Donald Trump postao predsjednik SAD-a pa se sada uspostavlja nova realnost kojoj se i BiH treba prilagoditi.
Smanjiti razinu uplitanja
Po njegovu sudu to konkretno znači kako će se smanjiti dosadašnja razina uplitanja međunarodne zajednice u procese u BiH a ujedno i prostor za intervencije visokog predstavnika Christiana Schmidta. Kazao je kako je uvjeren da Schmidt “više neće donijeti niti jednu odluku”.
– Svi koji žele pomoći dobro su došli no mi moramo donositi odluke, kazao je Čović dodajući kako je njemu i HDZ-u sada prioritet usvajanje dva reformska zakona i imenovanje glavnog pregovarača čime bi se stvorili uvjeti za formalno otvaranje pristupnih pregovora s Europskom unijom.
>Dodik i Čović ostaju partneri u BiH
Misli kako bi se zakon o sudovima i o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, na čemu inzistira EU, mogao usvojiti do početka ožujka pa bi Europsko vijeće u tom mjesecu moglo dati pozitivno mišljenje o postignutom napretku.
Preustroj vlasti
– Tek nakon toga, kazao je Čović, mogu doći na dnevni red pregovori o eventualnom preustroju vlasti u BiH na čemu inzistiraju tri bošnjačke i građanske stranke tražeći da se prekine suradnja sa Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika a dogovori nova s oporbenim strankama iz Republike Srpske.
Čelnik HDZ BiH kaže kako poticaj za preustroj vlasti otvara različite opcije a pri tom ne isključuje mogućnost da u konačnici, ne postigne li se dogovor sa sadašnjim partnerima, dio vlasti umjesto “trojke” postane Stranka demokratske akcije (SDA).
SDA je morala u oporbu nakon izbora provedenih u listopadu 2022. a Čović sada kaže kako je HDZ BiH na to bio politički natjeran. Neizravno je potvrdio kako je sadašnja vlast u BiH, koja se praktično već raspala, kreacija bivšeg američkog veleposlanika Michaela Murphyja koji je to blisko koordinirao s visokim predstavnikom Schmidtom.
Čović je potvrdio i kako je Murphy koji je ovog tjedna otišao iz BiH, na njega opetovano vršio različite pritiske uključujući tu i usvajanje spornog zakona o Južnoj plinskoj interkonekciji.
– U zadnjih godinu dana deset su mi puta kazali da ću dobiti sankcije, izjavio je Čović.
Očekuje promjenu smjera kod budućeg Trumpovog veleposlanika
Očekuje kako će novi američki veleposlanik kojega u Sarajevo pošalje Trump biti “politička osoba” koja će imati drugačiji pristup.
Istaknuo je i kako Hrvatsku smatra trajnim prijateljem BiH a posebice hrvatskog naroda u njoj.
Dodao je kako mu, unatoč očekivanjima nekih iz međunarodne zajednice, nitko iz Hrvatske do sada nije rekao što bi trebao raditi.
– (Andreju) Plenkoviću je više nego nama stalo da BiH bude stabilna. To su prijatelji koji žele pomoći, kazao je Čović.