Site icon narod.hr

CroDemoskop: Raste popularnost Mostu, Možemo pada treći mjesec za redom

Zagreb,4.12.2021. - U povodu početka prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma kojim bi se ukinula uporaba covid potvrda, saborski zastupnici Mosta Marija Selak Raspudić, Marin Miletić, Nino Raspudić, Zvonimir Troskot i Nikola Grmoja održali su konferenciju za novinare.foto HINA/ Tomislav PAVLEK/ tp

U prvom ovogodišnjem CRO Demoskopu, HDZ je i dalje najpopularnija stranka sa 26 posto glasova, mada bilježe pad u odnosu na prosinac kad ih je voljelo 27,1 posto ispitanika. Referendumska inicijativa i prikupljanje potpisa povećale su podršku birača Mostu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je inače za RTL provela agencija Promocija Plus od 3. do 5. siječnja 2022. na uzorku od 1300 ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mostov rast za skoro četiri posto

SDP je i dalje daleko iza, stabilizirali su se na gotovo 17 posto (16,1 u prosincu). Možemo, koji treći mjesec zaredom pada, je i dalje treći (siječanj 13,3 posto – prosinac 14,2 posto). Potom slijedi Most sa 12,4 posto (prosinac 8,5 posto). To je gotovo 4 postotna poena više nego prošli mjesec, što se može pripisati skupljanju potpisa za referendum.

Ostale su stranke ispod 5 posto podrške, Domovinski pokret na 3,7 posto (imali 4,9 posto u prosincu), Centar i Fokus na 1,4 posto (Centar u prosincu bio na 1,2 posto, a Fokus na 1,6 posto). Hrvatski suverenisti pali su na 1,3 posto (prosinac 1,5 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na oko jedan posto podrške još su HSS (siječanj 1,2 posto – prosinac 1,1 posto), regionalni IDS (siječanj 1,1 posto – prosinac 1,0 posto), te Radnička fronta (siječanj 1 posto – prosinac 0,4 posto), svi u blagom rastu.

Milanović najpozitivniji

Vodeći na listi najpozitivnijih je i dalje predsjednik Republike Zoran Milanović s potporom petine ispitanika (siječanj 20,2 posto – prosinac 19,8 posto). Premijer Andrej Plenković je u blagom padu, ali i dalje na drugom mjestu s gotovo 15 posto (u prosincu 15,2 posto). Tomislav Tomašević je na trećem mjestu pozitivnih s nešto više od 7 posto (prosinac 6,1 posto).

Ostali su političari daleko ispod, ministar financija Zdravko Marić čvrsto drži 4. mjesto (siječanj 2,4 posto – prosinac 3,2 posto), a čelnik najveće oporbene stranke Peđa Grbin je ispod 2 posto (prosinac 1,0 posto). U ovom je društvu, na krilima referendumske inicijative, i dvoje MOST-ovaca Marija Selak Raspudić (siječanj 1,6 posto – prosinac 1,7 posto) i Božo Petrov (siječanj 1,3 posto – prosinac 0,8 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrlo blizu, u statističkoj pogrešci je i njihov treći stranački kolega Marin Miletić (siječanj 1,2 posto – prosinac 0,2 posto). Od ostalih koji su na iznad jedan posto pozitivnog doživljaja još su Sandra Benčić (siječanj 1,2 posto – prosinac 1,3 posto) i Mislav Kolakušić (siječanj 1 posto – prosinac 0,5 posto).

Lista negativaca

Listu najnegativnijih političara i dalje drži premijer Plenković kojemu negativni trend raste (siječanj 28,6 posto – prosinac 26,1 posto), za razliku od predsjednika Milanovića kojemu postotak negativne percepcije ovaj mjesec pada (siječanj 18,7 posto – prosinac 22,4 posto). Ministar graditeljstva Darko Horvat je na trećem mjestu najnegativnijih (siječanj 5,3 posto – prosinac 0,5 posto).

U top deset negativaca još su Gordan Jandroković (siječanj 3,7 – prosinac 2,3 posto), Miro Bulj (siječanj 3,2 posto – prosinac 2,2 posto), Milorad Pupovac (siječanj 2,1 posto – prosinac 2,9 posto), te Vili Beroš (siječanj 1,9 posto – prosinac 1,2 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažnije teme: pandemija, prosvjedi, problemi s obnovom

Prosječna ocjena Pantovčaku je i dalje čvrsta trojka (prosinac 2,95 – siječanj 3,01), a Vladi i Hrvatskom saboru ispitanici daju ocjenu dva. (Vlada u prosincu imala ocjenu prosinac 2,32, a Sabor 2,12).

Građani su kao najvažnije teme izdvojili eskalaciju pandemije i prosvjede, godišnjicu potresa i probleme s obnovom, a ocjena smjera kretanja države je najlošija u zadnjih godinu dana. Tek 17,8 posto građana smatra da država ide u dobrom smjeru (16,2 posto u prosincu), a čak 74 posto, odnosno tri četvrtine, kaže da idemo u krivom smjeru. (73,4 posto u prosincu).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version