Tradicija čuvanja Kristova groba u Velikome tjednu njeguje se diljem Dalmacije. Najpoznatiji su Vodički Žudije, ali ništa manje atraktivni nisu ni vrlički grobari. I oni predano čuvaju stoljetne uskrsne običaje svoga kraja, izvijestio je HRT.
Stipe i Jure rođeni su i žive u Njemačkoj. Ali za Uskrs obvezno dolaze u rodni kraj svojih predaka. A ovaj put stigli su – i kao čuvari Kristova groba.
“Pitali su nas i naravno da smo prvo malo razmišljali, ali onda smo eto odlučili i s radošću došli da možemo biti dio toga”, kazao je Jure Tarle, pripadnik Bratovštine čuvara Kristova groba iz Vrlike.
Običaj koji se njeguje od davnina
“Roditelji su nam odavde i tako nas vuče tradicija da dođemo ovamo i održimo obred”, rekao je Stipe Tarle, koji je također član bratovštine. Taj se običaj u Vrlici njeguje od davnina.
“To je jedan pučki i crkveni običaj koji traje više od 300 godina. Po nekim predajama događa se od ponovne uspostave župa Vrlika od 1687. godine”, naglašava Darko Varnica, tajnik vrličke Bratovštine čuvara Kristova groba.
“To je u duhu naše tradicije i naše vjere, jedno vuče drugo, a najteže je krenuti prvi put”, govori Ivan Totić, predsjednik bratovštine.
Čuvanje Kristova groba velika je obveza, ali i čast
“Bio je i pokojni djed, ćaća, stric i kod nas se uvijek u obitelji pričalo o tome”, naglašava član bratovštine Ivan Kojundžić.
>Tko su žudije – čuvari Kristova groba u Dalmaciji i dolini Neretve?
“To je naša tradicija obiteljska i nama nije Uskrs ako se netko iz obitelji ne obuče”, kazao je član bratovštine Božo Giljan. Oblačenje znači da se oblače u tradicionalne nošnje, koje ravnodušnim ne ostavljaju nikoga.
“U Vrlici Uskrs nije samo blagdan već je to zaista manifestacija koja čuva povijest, vjeru, kulturu. Naši grobari čuvajući Kristov grob čuvaju sve blago iz Vrlike”, rekla je Dijana Maras, direktorica vrličke Turističke zajednice.
“Pa jednostavno, to vam je stvar tradicije, moje djetinjstvo je provedeno ovdje, najljepše godine sam proveo u ovom kraju i onda vuče”, naglašava Slavko Baturina iz Rijeke.
Služba vrličkih čuvara Kristova groba počinje na Veliki Četvrtak, a završava na Uskrs, kad pred crkvom poslije mise plešu kolo. Čiju je vrijednost, prije više od desetljeća, prepoznao i UNESCO.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa